18 rzekomych przewodników zatrzymała w środę w Rzymie policja w ramach operacji przeciwko szerzącemu się procederowi świadczenia nielegalnych usług turystycznych i sprzedaży biletów na papieskie audiencje - podały media.

Wśród zatrzymanych są nielegalni przewodnicy oraz "naganiacze", oferujący oprowadzenie po Wiecznym Mieście za opłatą, a także karty wstępu na audiencję generalną Benedykta XVI w cenie od 15 do 20 euro. Oszuści wmawiali niezorientowanym zagranicznym turystom, że za wejście na tradycyjną środową audiencję trzeba płacić.

Ze skarg i doniesień o popełnieniu przestępstwa, jakie otrzymała policja, a także z ustaleń przeprowadzonego postępowania wynika, że za całym tym procederem kryje się organizacja przestępcza, która kontroluje turystykę w Rzymie, dopuszczając się wymuszania haraczy i zastraszania legalnie działających biur.

Zapowiedziano jednocześnie nasilenie kontroli w związku ze spodziewanym masowym najazdem pielgrzymów w związku z beatyfikacją Jana Pawła II 1 maja.

Reklama

Już wcześniej Prefektura Domu Papieskiego w wydanym komunikacie przestrzegła przed oszustami, którzy mogą wykorzystać to wydarzenie. Przypomniano, że nie będzie żadnych biletów na beatyfikację.

Ponadto, odnosząc się do kart wstępu wydawanych na audiencje i msze, podkreślono: "Bilety przyznawane przez Prefekturę Domu Papieskiego z okazji ceremonii papieskich oraz audiencji generalnych są zawsze bezpłatne i żadna osoba fizyczna lub instytucja nie może domagać się za nie jakiejkolwiek zapłaty".