Jak poinformowała PAP w środę Elżbieta Korolczuk z Porozumienia Kobiet 8 Marca, które organizuje Manifę, tematami przewodnimi manifestacji będą bezrobocie, nierówność ekonomiczna, łamanie prawa pracy.

Podkreśliła, że w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w organizację Manify włączają się związki zawodowe. Na Manifie spotkają się m.in. przedstawiciele OPZZ, ZNP, Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

"Będziemy mówić m.in. o tym, że blisko 40 proc. polskiego społeczeństwa pracuje za grosze i walczy o przeżycie, a 2 mln Polaków i Polek żyje poniżej progu ubóstwa. O tym, że +elastyczne+ formy zatrudnienia - a tak pracuje już 28 proc. osób w Polsce - nikomu się na dłuższą metę nie opłacą" - zapowiadają organizatorki Manify.

Jak dodają, te zjawiska - bezrobocie, ubóstwo, łamanie praw pracowniczych - dotykają szczególnie kobiet, ponieważ to one zatrudniane są w sklepach wielkopowierzchniowych, w ochronie zdrowia, bądź jako tzw. personel pomocniczy na uczelniach czy w urzędach, gdzie płace są najniższe. "W przypadku kobiet brak stałej umowy o pracę utrudnia, czy wręcz uniemożliwia, decyzję o tym, czy i kiedy mieć dziecko. Ponadto, to kobiety mają kolejne +etaty+, czyli pracę w domu i pracę opiekuńczą - niestety, za pracę na nich nie dostają wynagrodzenia, ten czas nie wlicza się też do emerytury, o czym nie wspomina się w kontekście reformy emerytalnej" - przekonują organizatorki Manify.

Korolczuk przypomniała, że - podobnie jak w zeszłym roku - Manifie towarzyszyć będzie festiwal Rewolucje Kobiet. Rozpocznie się 25 lutego i potrwa do 13 marca. W ramach festiwalu zobaczyć będzie można przedstawienia, pokazy filmów, wystawy, organizowane będą również debaty i spotkania.

Manifestację poprzedzi koncert benefitowy, który odbędzie się 26 lutego; wystąpi na nim m.in. Gaba Kulka.

XII Manifa wyruszy w południe z Placu Defilad i ulicami Warszawy przejdzie przed Sejm. Manifestacje z okazji Dnia Kobiet odbędą się także w innych polskich miastach.

Więcej informacji o Manifie i towarzyszącym jej festiwalu można znaleźć na stronie www.manifa.org.

Warszawską Manifę co roku organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca - nieformalna grupa kobiet, zawiązana w lutym 2000 r., by reagować na rażące przypadki dyskryminacji kobiet. Każda Manifa jest poświęcona innemu problemowi społecznemu kobiet. W zeszłym roku także zwracano uwagę na nierówności ekonomiczne, a hasłem Manify było "Solidarne w kryzysie, solidarne w walce".

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.