Amerykański Sąd Najwyższy odmówił w piątek wydania zakazu egzekwowania prawa zabraniającego służby w armii jawnym homoseksualistom, wokół którego od kilku tygodni toczy się spór prawny.

W zeszłym miesiącu sąd federalny w San Francisco w Kalifornii uznał to prawo, zwane "Don't Ask, Don't Tell" (Nie pytaj i nie mów), za niezgodne z konstytucją, argumentując, że narusza ono zasadę równouprawnienia wszystkich obywateli.

Rząd odwołał się od tej decyzji do sądu apelacyjnego, który orzekł, że do chwili rozpatrzenia apelacji zasada "Nie pytaj, nie mów" może nadal obowiązywać.

Od tego, z kolei, werdyktu odwołała się do Sądu Najwyższego organizacja homoseksualistów-konserwatystów pn. Log Cabin Republicans, walcząca o pełną legalizację służby gejów w wojsku. Sąd Najwyższy wydał decyzję negatywną.

Zasada "Don't Ask, Don't Tell"

Zasada "Don't Ask, Don't Tell", wprowadzona w 1993 r., mówi, że przełożeni nie mogą pytać żołnierzy, czy są gejami, ale ci z kolei nie mogą objawiać w żaden sposób swej orientacji seksualnej. W praktyce doprowadziła ona do zwolnienia z armii dziesiątek tysięcy homoseksualistów.

Prezydent Barack Obama i szef Pentagonu Robert Gates oświadczyli, że są za legalizacją służby gejów, ale decyzje w tej kwestii oddali w ręce Kongresu.

Mimo posiadania tam większości przez Demokratów, Republikanom udało się zahamować proces legislacyjny zmierzający do zniesienia zasady "Nie pytaj, nie mów".

W nowym kongresie, gdzie GOP zdobyła większość w Izbie Reprezentantów i zwiększyła swą reprezentację w Senacie, szanse na legalizację służby gejów są mniejsze.

Tymczasem Pentagon ma wkrótce ogłosić wewnętrzny raport, który wykazuje, że jawna służba homoseksualistów w siłach zbrojnych USA nie będzie miała negatywnego wpływu na ich zdolność bojową.