Po sprzedaniu mieszkania w stolicy można kupić trzy o podobnej wielkości np. w Zamościu czy Grudziądzu, donosi "Życie Warszawy".

Średnia cena mieszkań oferowanych na stołecznym rynku wtórnym wynosi 9,1 tys. zł za mkw. To dane z raportu firmy nieruchomościowej Oferty.net przygotowanego na podstawie prawie 9 tys. mieszkań wystawionych na sprzedaż we wrześniu.

Dla porównania we Wrocławiu za mkw. trzeba zapłacić 6,7 tys. zł, w Łodzi 4,3 tys. zł, a w Grudziądzu 2,5 tys. zł. Droższe od tych w stolicy są tylko apartamenty w Sopocie. Tam cena mkw. wynosi 10,2 tys. zł.

Z raportu wynika, że np. za równowartość 50-metrowego mieszkania w Bytomiu (2,5 tys. zł za mkw.) w stolicy kupimy teoretycznie 14 mkw. Ale nie kupimy kawalerki, nawet jeśli w takim metrażu byśmy ją znaleźli. Ich ceny w stolicy zaczynają się od 200 tys. zł.

Reklama

Taką 18-metrową klitkę kupią sobie - po sprzedaży swego mieszkania - np. mieszkańcy 50-metrowego lokalu w Radomiu czy Zielonej Górze.

- Dlatego lepiej przeprowadzić się z Warszawy np. do Zamościa - żartują specjaliści z Oferty.net. W tym mieście za stołeczne 50-metrowe mieszkanie można kupić trzy o podobnej wielkości.