Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PO mogłaby liczyć na poparcie 38 proc. wyborców, PiS - 27 proc., SLD - 11 proc., Nowoczesna Polska (ugrupowanie Janusza Palikota) - 4 proc., a PSL 3 proc. - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN.

Według sondażu 2-proc. poparcie uzyskałaby Liga Polskich Rodzin, 1-proc. - Samoobrona; Centrolewica, Prawica Rzeczypospolitej oraz Stronnictwo Demokratyczne uzyskałyby 0-procentowe poparcie.

2 proc. badanych odmówiło odpowiedzi na pytanie, na którą partię zagłosowaliby, a 1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oddaliby głos na "inną partię". 10 proc. badanych jeszcze nie wie, na kogo zagłosowałoby.

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 59 proc. badanych

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 59 proc. badanych. 22 proc. na pewno nie poszłoby głosować, a 19 proc. nie podjęło decyzji w sprawie uczestnictwa w wyborach.

Ankietowani w sondażu pytani byli także, czy ich zdaniem po sobotnim kongresie Ruchu Poparcia Janusza Palikota Nowoczesna Polska polityk ten stworzy partię polityczną. Łącznie 52 proc. ankietowanych jest w tej kwestii sceptycznych: 34 proc. oceniło, że Palikot raczej nie stworzy partii, a 18 proc. uznało zdecydowanie, że tego nie zrobi.

Zdaniem łącznie 33 proc. ankietowanych Palikot partię stworzy: 22 proc. uważa, że raczej to zrobi, a 11 proc. jest tego zdecydowanie pewnych. 15 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Ankietowanych spytano także, czy zgadzają się z poglądem Palikota, że Kościół ma zbyt duży wpływ na życie publiczne w Polsce. Z poglądem Palikota zgodziło się łącznie 51 proc. badanych: 23 proc. raczej, a 28 proc. zdecydowanie się z nim zgadza. Natomiast łącznie 43 proc. nie zgodziło się z tym twierdzeniem: 17 proc. zdecydowanie, a 26 proc. - raczej. 5 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie (telefony stacjonarne i komórkowe) na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie osób powyżej 18. roku życia. W przypadku pytania o poparcie dla partii - grupa reprezentatywna wyniosła 778 osób, w pozostałych pytaniach - 1000 osób.