Brytyjska policja aresztowała w piątek szóstego mężczyznę podejrzewanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Funkcjonariusze rozszerzają operację antyterrorystyczną prowadzoną w związku z wizytą papieża Benedykta XVI w Londynie.

Pięciu aresztowanych w piątek w Londynie przez antyterrorystyczną jednostkę Scotland Yardu w związku z podejrzeniem o przygotowywanie zamachu na papieża Benedykta XVI to uliczni sprzątacze z płn. Afryki - poinformowały władze.

Wcześniej w piątek antyterroryści aresztowali pięciu podejrzanych; są to sprzątacze, którzy pracowali w okolicy centrum Londynu, gdzie miał pojawić się papież.

Szósty mężczyzna ma 29 lat i został zatrzymany w piątek po południu w domu w północnym Londynie.

Policja podała, że w ramach operacji antyterrorystycznej przeszukała osiem domów oraz dwa przedsiębiorstwa.

Według komunikatu rady miejskiej gminy Westminster, na terenie której znajdują się m.in. parlament i siedziba premiera przy Downing Street, aresztowani mężczyźni pracowali dla jednego z jej podwykonawców (Veolia Environmental Services).

Zostali aresztowani na krótko przed rozpoczęciem pracy na porannej zmianie w głównej siedzibie Veolii przy Chiltern Street w centralnym Londynie. Policja przeszukała lokal oraz prywatne mieszkania we wschodnim i północnym Londynie. W miejscu, w którym mężczyzn aresztowano, nie znaleziono broni ani innych groźnych materiałów.

Komunikat Rady nie podaje, czy aresztowani są muzułmanami. Z kolei Scotland Yard wskazuje, iż jak dotąd mimo rewizji i przesłuchań nie znaleźli niczego sugerującego, że zagrożenie dla życia papieża, który składa wizytę w Wielkiej Brytanii, było wiarygodne.

Rada miejska Westminsteru podziękowała policji za szybką reakcję podjętą w reakcji na doniesienie i zapewniła, iż prawidłowo weryfikuje swoich pracowników.

Przed kilkoma tygodniami wyszło na jaw, że firma sprzątająca siedzibę parlamentu, pod nazwą KGB Cleaning & Support Services, zatrudniała pracowników z Afryki, którzy nie opuścili Wielkiej Brytanii mimo upływu ważności ich wiz pobytowych.

Policja przesłuchuje podejrzanych i stara się ustalić, czy informacja, na podstawie której zostali aresztowani, była prawdziwa. Na obecnym etapie nie ma żadnych danych sugerujących, że wykryto szczegółowy plan spisku. Scotland Yard tłumaczy, że nie mógł doniesienia zlekceważyć. Mężczyznom nie postawiono żadnych zarzutów.

Źródła watykańskie podały, że Benedykt XVI został poinformowany o zatrzymaniu podejrzanych. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi oświadczył, że Stolica Apostolska ma pełne zaufanie do brytyjskiej policji. "Nie jest konieczna zmiana programu" papieskiej wizyty - dodał.

Jak dotąd dochodziło jedynie do protestów na niewielką skalę przeciwko wizycie Benedykta XVI. W Edynburgu protestował pastor Wolnego Kościoła Prezbiteriańskiego 84-letni Ian Paisley wraz z grupą 60 członków swej kongregacji, a w piątek rano demonstrację przed szkołą w Twickenham w południowo-zachodnim Londynie przeprowadziła grupa gejów przebranych za anioły.

Benedykt XVI już wie o zatrzymaniach

Benedykt XVI został poinformowany o zatrzymaniu w Londynie pięciu osób podejrzanych o terroryzm, podczas trwającej w Wielkiej Brytanii papieskiej wizyty - podały w piątek źródła watykańskie.

"Policja podejmuje niezbędne środki, sytuacja nie jest szczególnie niebezpieczna" - podkreślił rzecznik, cytowany przez włoską agencję Ansa. Poinformował też, że "nie jest konieczna zmiana programu" papieskiej wizyty.

Dodał, że podczas wizyty Jana Pawła II w Sarajewie "było znacznie bardziej niebezpiecznie".

Funkcjonariusze antyterrorystycznej jednostki Scotland Yardu w piątek rano, reagując na doniesienie, zatrzymali w Londynie pięciu cudzoziemców w wieku 26-50 lat, podejrzewając ich o przygotowywanie i podżeganie do aktów terroryzmu. Są oni obecnie przesłuchiwani; nie postawiono im żadnych zarzutów.