Tomasz Tomczykiewicz został w czwartek wybrany na nowego przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej. Zastąpi na tej funkcji obecnego marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę.

Kandydaturę Tomczykiewicza na szefa klubu zarekomendował premier i szef PO Donald Tusk. Poparło ją 147 parlamentarzystów Platformy, 46 było przeciw.

Tomczykiewicz dziękował premierowi za rekomendacje na stanowisko przewodniczącego klubu. Podziękował też tym parlamentarzystom PO, którzy poparli jego kandydaturę. "A tych, którzy byli innego zdania, mam nadzieję, że przekonam swoją pracą" - zaznaczył.

Tomczykiewicz poinformował dziennikarzy, że w ciągu dwóch tygodni zaproponuje nowy skład prezydium klubu - wiceprzewodniczących, sekretarza i skarbnika klubu. "Chcemy stworzyć zespół, który będzie reprezentował wszystkie emocje, wszystkie regiony. Chcemy stworzyć zespół, który będzie satysfakcjonował w miarę możliwości jak największa grupę" - powiedział nowy szef klubu Platformy.

"Nie zaproponuje kandydatury Janusza Palikota na wiceszefa klubu"

Poinformował, że nie zaproponuje kandydatury Janusza Palikota na wiceszefa klubu. Zapowiedział też, że będzie chciał, aby w prezydium klubu PO zasiadało więcej kobiet, m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tomczykiewicz wcześniej zapowiedział również, że zaproponuje, aby do prezydium klubu - na stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego klubu - wszedł Sławomir Rybicki. Według informacji od polityków zbliżonych do nowego szefa klubu, do prezydium Tomczykiewicz zaproponuje Andrzeja Halickego - na stanowisko sekretarza klubu i Krystynę Skowrońską - na funkcję skarbnika klubu. Do prezydium wejdą też najprawdopodobniej Jarosław Gowin i Sławomir Nowak.Premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że wszyscy z dużą serdecznością przyjęli kandydaturę Tomczykiewicza. "Mam satysfakcję, że moje rekomendacje jeszcze jako tako działają" - podkreślił.

"Tomczykiewicz jest politykiem dość rzadkiego gatunku, jest człowiekiem skromnym, bez żadnych roszczeń osobistych, nadmiernych i pustych ambicji. Nie jest takim typowym w polskiej polityce kogutem, który musi koniecznie zabłyszczeć. Przy tym jest nadzwyczajnie rzetelnym człowiekiem, miałem okazję go poznać w bardzo wielu trudnych dla niego życiowo sytuacjach. Zawsze miał wielką odwagę cywilną, chociaż jest człowiekiem bardzo skromnym" - powiedział Tusk.

Jak dodał, Tomczykiewicz to osoba, która będzie łączyła klub i nie będzie szukała podziałów w klubie i Platformie. "On się do tego idealnie nadaje, jest od każdego z nas i od nikogo z nas. Jest człowiekiem samodzielnym, a przy tym bardzo, bardzo rzetelnie chce zadbać o jakość klubu PO" - podkreślił Tusk

"To dobra kandydatura. Osoba, z którą pracowaliśmy wiele lat i od początku tworzyliśmy Platformę. Dobry kolega, doświadczony parlamentarzysta" - mówił o Tomczykiewiczu marszałek Schetyna. Jak podkreślił, ma "twarde poglądy i twardą rękę, ale jest człowiekiem poszukującym zgodę, dosyć cierpliwym".

Tomczykiewicz ma 49 lat, jest wiceszefem PO, szefem partii na Śląsku. Jest wiceszefem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy.