W sobotniej katastrofie samolotowej, w której śmierć poniósł prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, zginęli także m.in. szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło i prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Takim obszarem, który wymaga szybkich decyzji jest Narodowy Bank Polski, bo prezes NBP zwołuje posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, a ta ustala kursy, więc to dla funkcjonowania państwa jest absolutnie niezbędne, żeby szybko ten problem rozwiązać" - powiedział marszałek w niedzielę w TVN24.

Obecnie obowiązki prezesa NBP wykonuje Piotr Wiesiołek

Obecnie obowiązki prezesa NBP, po śmierci Sławomira Skrzypka, wykonuje pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek. Jednak - jak zaznaczył marszałek - wiceprezes NBP nie może zwoływać posiedzeń RPP.

Zdaniem marszałka pilnym problemem jest także wojsko. W sobotniej katastrofie zginęli bowiem szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor i dowódcy różnych rodzajów sił zbrojnych.

"To, co się wydarzyło jest dramatem niebezpiecznym z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju, więc powołam stosunkowo szybko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego(...) i będę namawiał ministra obrony narodowej, bo tu rząd musi wyjść z inicjatywami, aby przynajmniej w odniesieniu do niektórych dowódców szybko ustabilizować sytuację" - mówił Komorowski.

Dodał, że chodzi np. o dowódcę, który zarządza misjami zagranicznymi, dowództwo Sił Specjalnych, szefa Sztabu Generalnego. Jak przekonywał, w takich miejscach inaczej się podejmuje decyzje, gdy wie się, że będzie dowodziło przez parę lat, a inaczej, gdy robi się to tymczasowo.

Procedura wyłonienia RPO została uruchomiona automatycznie

Komorowski zaznaczył, że szybko można spodziewać się także powołania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełniący dotychczas tę funkcję Janusz Kochanowski również zginął w sobotniej katastrofie. Marszałek zaznaczył, że procedura wyłonienia następcy Kochanowskiego została uruchomiona automatycznie.

Zgodnie z konstytucją Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodną Senatu. Procedurę wyboru określa regulamin Sejmu, według którego kandydatów na to stanowisko może zgłosić marszałek izby lub co najmniej 35 posłów w ciągu 21 dni od "od dnia odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu" RPO (w obecnej sytuacji - śmierci).

Konsultacje z klubami parlamentarnymi ws. terminu wyborów prezydenckich

Marszałek zapowiedział, że pierwsze konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie terminu wyborów prezydenckich przeprowadzi we wtorek. Dodał, że będzie chciał poznać "nadzieje, obawy i kalkulacje" klubów.

Zgodnie z konstytucją marszałek musi zarządzić wybory prezydenckie "w ciągu dwóch tygodni od dnia opróżnienia urzędu prezydenta" (czyli najpóźniej do 24 kwietnia), a głosowanie musi odbyć się w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Jacek Michałowski na czele Kancelarii Prezydenta

Marszałek wyraził nadzieję, że Jacek Michałowski, któremu powierzył pełnienie obowiązków szefa Kancelarii Prezydenta, zostanie zaakceptowany przez "wszystkich, którzy mają jakieś nadzieje, albo i interesy, ulokowane w Kancelarii Prezydenta".

Komorowski zapowiedział, że w poniedziałek będzie "uruchamiał prace Kancelarii Prezydenta głównie pod kątem zaangażowania kancelarii w uroczystości żałobne i pogrzebowe".

Poinformował też, że w sobotę są przewidziane "uroczystości żałobne o charakterze państwowym" na placu Piłsudskiego.