Papież Benedykt XVI, Prezydent Austrii Heinz Fischer, Kanclerz Niemiec Angela Merkel, Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini, Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, Prezydent USA Barack Obama - złożyli swoje kondolencje z powodu katastrofy w Smoleńsku.

Księga kondolencyjna - napisz co czujesz

Prezydent Austrii Heinz Fischer jest "głęboko wstrząśnięty" śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku - informuje w sobotę agencja APA.

Fischer złożył wyrazy współczucia rodzinie Kaczyńskich, bliskim ofiar i całemu narodowi polskiemu. W oświadczeniu Fischera przypomniano, że austriacki prezydent wielokrotnie spotykał się z Lechem Kaczyńskim. Do następnego spotkania miało dojść w połowie maja w Warszawie, gdzie mieli zebrać się prezydenci krajów Europy Środkowej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi kondolencje w związku z katastrofą polskiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego żona i członkowie delegacji.

W opublikowanym przez biuro informacyjne rządu piśmie kondolencyjnym kanclerz napisała, że wiadomość "o tej strasznej katastrofie" przyjęła z "z wielkim przerażeniem i smutkiem". "Życzę Panu, wszystkim krewnym ofiar oraz wszystkim Polakom otuchy i siły" - dodała Merkel.

"Całe Niemcy ze współczuciem i solidarnie stoją w tej trudnej godzinie po stronie Pana i Polski" - napisała.

Także inni niemieccy politycy są wstrząśnięci katastrofą polskiego samolotu prezydenckiego i śmiercią Lecha Kaczyńskiego.

"To narodowa katastrofa dla naszych sąsiadów" - powiedziała szefowa frakcji liberalnej partii FDP w Bundestagu Birgit Homburger, cytowana przez agencję dpa. "W tej trudnej chwili my, Niemcy czujemy się szczególnie związani z Polakami jako przyjaciele, sąsiedzi i Europejczycy" - dodała.

Przewodniczący frakcji Zielonych Renate Kuenast i Juergen Trittin wyrazili "głęboki smutek i przerażenie" z powodu śmierci Lecha Kaczyńskiego. "Wyrażamy współczucie dla jego krewnych oraz rodzin pozostałych ofiar tego tragicznej katastrofy" - oświadczyli Zieloni.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kosaczow oświadczył, że śmierć polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie pod Smoleńskiem jest ogromną tragedią dla narodów Polski i Rosji. "Jest to ogromna tragedia dla całego narodu polskiego. Zginął szef państwa. Niezależnie od jego poglądów politycznych i przynależności partyjnej, pogrążyliśmy się w bólu razem z polskim narodem" - oznajmił Kosaczow.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite złożyła w sobotę najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu z powodu katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Z kolei, były litewski prezydent Valdas Adamkus przypomniał, że Lech Kaczyński był związany z narodem litewskim i opowiadał się za silnym strategicznym partnerstwem polsko-litewskim. "Żywił sympatię do Litwinów, i nasze relacje były wspaniałe" - powiedział Adamkus.

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini złożył kondolencje w związku z sobotnią katastrofą polskiego samolotu prezydenckiego. Mówiąc o głębokim bólu z powodu tragedii szef włoskiej dyplomacji, cytowany przez agencję Ansa podkreślił: "Wyrażam szczególną bliskość z najbliższymi prezydenta Kaczyńskiego, instytucjami i narodem polskim, z którym Włochy związane są uczuciami głębokiej przyjaźni". "Składam najszczersze i najgłębsze kondolencje" - mówił minister Franco Frattini.

Sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen złożył kondolencje z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

"W imieniu całego NATO i moim osobiście, wyrażam moje głębokie kondolencje narodowi polskiemu, rodzinie prezydenta oraz rodzinom tych, którzy zginęli w tym straszliwym wypadku. To tragedia dla nich i dla Polski. Moje myśli są dziś z nimi" - oświadczył sekretarz generalny NATO.Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przesłał na ręce marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego kondolencje w związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem. Z kolei premier Władimir Putin przekazał wyrazy współczucia premierowi RP Donaldowi Tuskowi.

- Składam moje najgłębsze kondolencje Polakom i rodzinom zabitych w tym tragicznym incydencie. Nasze serca są z wami z tym trudnym czasie – powiedział na wieść o katastrofie sekretarz generalny OBWE i jednocześnie szef kazachskiego MSZ Kanat Saudabajew.

Premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział w sobotę, że Polskę ogarnęła wielka żałoba po katastrofie samolotu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.

Szef rządu podczas spotkania z przedsiębiorcami w Parmie na północy Włoch oświadczył: "Zaprzyjaźniony kraj ogarnęła wielka żałoba, do której przyłączamy się całym sercem".

Następnie premier Berlusconi ogłosił na forum przedsiębiorców wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu i śmierci prezydenta Kaczyńskiego.

"Polska to kraj-przyjaciel" - podkreślił włoski premier, cytowany przez Ansę.

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że cały świat jest pogrążony w smutku z powodu śmierci polskiego prezydenta, jego małżonki i wszystkich, którzy im towarzyszyli.

BBC podkreśla, że brytyjski premier przerwał kampanię wyborczą, którą prowadzi tego dnia w Szkocji, by złożyć hołd prezydentowi Polski.Przywódca brytyjskich konserwatystów David Cameron mówił o "bardzo czarnym dniu dla Polski". Lecha Kaczyńskiego nazwał "bardzo odważnym polskim patriotą", podkreślając jego zasługi dla wolności, wierność przekonaniom i wielką wiarę, jaką pokładał w swoim kraju.

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt poinformował, że z przerażeniem przyjął informację o śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i licznej delegacji w katastrofie prezydenckiego samolotu. "To wielka katastrofa dla naszego sąsiada" - napisał w oświadczeniu.

"Nasze myśli są teraz z rodziną i przyjaciółmi ofiar oraz z całym polskim narodem" - napisał premier Szwecji.

Wyrazy współczucia rodzinom ofiar sobotniego wypadku prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem przekazał - również w imieniu polskiej społeczności muzułmańskiej - przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, mufti Tomasz Miśkiewicz.

"W imieniu własnym oraz polskiej społeczności muzułmańskiej składam na ręce osieroconych tragicznie rodzin, serdeczne wyrazy szacunku oraz współczucia. Nie jest łatwo pocieszyć w chwilach rozpaczy i cierpienia, jednak łączymy się z nimi dobrą myślą oraz modlitwą. Niech Najwyższy obdarzy ich swoim miłosierdziem" - napisał w przesłanym PAP oświadczeniu.

"Będziemy pamiętać o naszych rodakach, którzy zginęli podczas wypełniania swoich obowiązków" - dodał mufti Miśkiewicz.

Hiszpańskie przewodnictwo w Unii Europejskiej w imieniu całej organizacji wyraziło w sobotę solidarność z Polską po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

"Wyrażam naszą solidarność z mieszkańcami i całym narodem polskim w obliczu tej tragedii" - oświadczył hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos, występując w imieniu hiszpańskiego przewodnictwa w UE.

Przekazał też "wyrazy solidarności i wsparcia w momencie ważnym dla wszystkich Polaków i wszystkich Europejczyków".Kondolencje przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso:

Składam wyrazy najgłębszego współczucia dla polski z powodu śmierci Prezydenta Kaczyńskiego, Jego Małżonki oraz wszystkich tych, którzy zginęli wraz z nimi w tak tragicznych okolicznościach w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Współpracowałem bardzo blisko z Prezydentem Kaczyńskim w duchu lojalności i darzyłem go szacunkiem jako prawdziwego polskiego patriotę, który jednocześnie był bardzo oddany Unii Europejskiej, a także takim wartościom jak wolność i solidarność.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył w sobotę, że jest bardzo poruszony śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wyraził głęboki smutek.

"W tym bolesnym momencie" francuski prezydent "przekazuje wyrazy współczucia rodzinie prezydenta Kaczyńskiego oraz rodzinom wszystkich ofiar tego wypadku i pragnie wyrazić, w swoim własnym imieniu oraz w imieniu narodu francuskiego, najgłębsze kondolencje" - napisano w komunikacie opublikowanym przez Pałac Elizejski.

"Po tym tragicznym wydarzeniu, które pogrążyło Polskę w żałobie, (Sarkozy) pragnie przypomnieć o wyjątkowej przyjaźni, jaka łączy Francję i Polskę oraz Francuzów i Polaków".

Francuski prezydent "oddał cześć pamięci" Lecha Kaczyńskiego, "który kierował się żarliwym patriotyzmem" i który "poświęcił życie dla swojego kraju".

Kaczyński był "niestrudzonym obrońcą idei, w które wierzył, zawsze z poświęceniem walczył o wartości, które doprowadziły go do polityki: demokrację, wolność i sprzeciw wobec totalitaryzmu".

Przedstawiciele izraelskich władz złożyli w sobotę Polakom kondolencje po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podkreślając, że był on uważany za przyjaciela Izraela.

"Jesteśmy zszokowani jego tragicznym odejściem. Nasze serca są wraz z Polakami" - brzmiało oświadczenie szefa izraelskiej dyplomacji Awigdora Liebermana.

"Był prawdziwym przyjacielem Izraela i ludu żydowskiego. Dowiódł tego wiele razy, szczególnie nawiązując z nami ważny sojusz strategiczny" - podkreślił minister.

"Jestem do głębi poruszony, wyrażam moje najszczersze kondolencje dla Polski" - dodał ze swojej strony szef resortu obrony Ehud Barak. Minister złożył też hołd dowództwu polskiej armii, które poniosło śmierć wraz z prezydentem Kaczyńskim, gdy pod Smoleńskiem rozbiła się rządowa maszyna.

Kondolencje przesłano, nie zważając na trwający szabas, co zdarza się wyjątkowo rzadko - podkreśla agencja AFP.Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o katastrofie polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w której wraz z żoną i wieloma urzędnikami państwowymi zginął prezydent RP Lech Kaczyński.

Jak poinformował rzecznik kancelarii prezydenckiej w Bratysławie, Gaszparovicz uważał Kaczyńskiego za osobistego przyjaciela i przyjaciela Słowacji.

"W tych chwilach, które wstrząsnęły całym polskim narodem i rodzinami w żałobie, wyrażamy najgłębsze kondolencje pogrążonej w smutku i bratniej Polsce" - brzmiało oświadczenie prezydenta, przesłane marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu.

Kondolencje na ręce ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego złożył też szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajczak.

"To ogromna tragedia, która dotknęła nas wszystkich. Zapewniam Pana, że Słowacja, jako sąsiad i dobry przyjaciel, w tych trudnych chwilach stoi przy Polsce i zrobi wszystko, co możliwe, aby złagodzić skutki tego tragicznego wypadku" - powiedział Lajczak.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył Polakom wyrazy współczucia w związku ze śmiercią Lecha Kaczyńskiego w tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Poinformowały o tym w sobotę służby prasowe kancelarii prezydenckiej w Kijowie.

"Z wielkim żalem i trudnym do wyrażenia bólem przyjęto na Ukrainie tragiczną wieść o katastrofie samolotu, w którym przebywał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką oraz przedstawicielami politycznego i duchowego kierownictwa państwa" - napisano w oświadczeniu.

"W tym okresie głębokiej żałoby podzielamy ból straty, którą poniósł zaprzyjaźniony naród i smucimy się wraz z rodzinami ofiar" - dodała kancelaria.

"W imieniu narodu Ukrainy i w moim własnym proszę przekazać wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia rodzinom i bliskim tych, którzy zginęli i całemu narodowi polskiemu" - podkreślono w oświadczeniu prezydenta Janukowycza.Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero w imieniu swojego kraju złożył w sobotę kondolencje na ręce premiera Donalda Tuska po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotu w Smoleńsku.

"Zasmucony tym okropnym wypadkiem, podobnie jak całe hiszpańskie społeczeństwo, pragnę przekazać szczere wyrazy współczucia z powodu jego dramatycznych konsekwencji" - napisał Zapatero w telegramie opublikowanym przez rząd w Madrycie.

Szef hiszpańskiego rządu przekazał władzom Polski wyrazy solidarności w obliczu nieodwracalnej straty osoby prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Hiszpanii Miguel Angel Moratinos w imieniu hiszpańskiego przewodnictwa UE przekazał wyrazy solidarności z Polską.

W telegramie do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego papież Benedykt XVI wyraził głęboki ból po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

"Głębokim bólem napełniła mnie wiadomość o tragicznej śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony oraz osób, które towarzyszyły mu w drodze do Katynia.

Spośród nich pragnę wymienić Pana Ryszarda Kaczorowskiego, byłego Prezydenta RP na uchodźstwie, biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, prawosławnego arcybiskupa polowego Mirona Chodakowskiego i ewangelickiego duszpasterza polowego ks. Adama Pilcha" - napisał papież w depeszy, której treść ogłosił w sobotę Watykan.Prezydent Węgier Laszlo Solyom złożył w sobotę kondolencje w ambasadzie Polski w Budapeszcie w związku z katastrofą polskiego samolotu rządowego i śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Prezydent Kaczyński stale pracował na rzecz interesów Polski w polityce europejskiej i wyjątkowo troszczył się o przyjaźń polsko-węgierską, upamiętnianą razem co roku" - powiedział Solyom w trakcie wizyty kondolencyjnej.

"Byłem głęboko zszokowany, gdy dowiedziałem się o śmierci polskiego prezydenta, jego żony i innych polskich ofiar, i przekazuję wyrazy głębokiego współczucia w imieniu moim własnym, mojej małżonki i w imieniu Węgier" - podkreślił.

Prezydent USA Barack Obama złożył w sobotę rano (czasu USA) wyrazy współczucia Polsce z powodu śmierci w katastrofie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W specjalnym oświadczeniu podkreślił jego wybitną rolę w walce Polski o wolność i jako przyjaciela Ameryki.

"Dzisiejsza strata jest ogromnym ciosem dla Polski, Stanów Zjednoczonych i dla świata. Prezydent Kaczyński był wybitnym mężem stanu, który odegrał kluczową rolę w ruchu Solidarności i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie postępu, wolności i ludzkiej godności. Wraz z nim zginęło wielu najwybitniejszych cywilnych i wojskowych przywódców, którzy przyczynili się do inspirującej demokratycznej transformacji Polski. Łączymy się z polskim narodem w żałobie z powodu ich odejścia" - głosi oświadczenie amerykańskiego prezydenta.

"Jesteśmy dziś pogrążeni w wielkim smutku w Ameryce. USA łączą z narodem Polski głębokie i nierozerwalne więzi. Więzi te reprezentuje siła naszego sojuszu, przyjaźni między naszymi narodami i nadzwyczajny przyczynek Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy pomogli ukształtować nasz naród" - czytamy w oświadczeniu.

Obama poinformował, że zatelefonował w sobotę rano do premiera Tuska, składając mu kondolencje z powodu śmierci prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki.

"Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Kaczyńskich, z bliskimi tych, którzy zginęli w tragicznej katastrofie, i z całym polskim narodem" - oświadczył prezydent USA.

Wyrazy współczucia Polsce z powodu tragedii pod Smoleńskiem złożyła sekretarz stanu USA Hillary Clinton. W oświadczeniu przysłanym PAP podkreśliła, że prezydent Kaczyński był wybitnym bojownikiem o demokrację, i to nie tylko w Polsce.

"Łączę się z prezydentem Obamą, składając moje najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu, rodzinie Kaczyńskich i rodzinom wszystkich tych, którzy zginęli w tej tragedii. Wraz z prezydentem i jego żoną zginęli polscy przywódcy różnych odcieni politycznych, którzy kształtowali i przyspieszyli demokratyczną transformację Polski po 1989 roku i prowadzili Polskę do obiecującej przyszłości. Cały świat głęboko odczuwa tragedię ich przedwczesnej śmierci. Ich dziedzictwo będzie żyło w wolnej i kwitnącej Polsce" - napisano w oświadczeniu Clinton.

"Stany Zjednoczone wspierają Polskę w tej trudnej godzinie. Tak jak kraj, któremu przewodził, prezydent Kaczyński był jednym z najbardziej wartościowych i zaufanych sojuszników Ameryki. Był dobrze znany w USA jako bojownik o demokrację przeciwko opresyjnemu reżimowi, człowiekiem, którego droga życiowa zaprowadziła ze Stoczni Gdańskiej do prezydentury wolnego kraju. Był niestrudzonym obrońcą wolności i praw człowieka nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Będziemy go długo pamiętać i będzie go nam brakować" - czytamy w oświadczeniu.

"Naród polski przeszedł zbyt wiele cierpień, ale zawsze wykazywał niezłomność i zdecydowanie wobec przeciwności losu. Wiem, że zjednoczy się w solidarności, by opłakiwać tę stratę. Moje myśli i modlitwy kierują się dziś ku narodowi polskiemu" - napisano w konkluzji oświadczenia amerykańskiej sekretarz stanu.

Księga kondolencyjna - napisz co czujesz