Rosjanie uważają matrioszkę, niedźwiedzia i wódkę za główne symbole swego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum badawcze SuperJob.ru - podała we wtorek gazeta "Wiedomosti". W badaniu przeprowadzonym 10 grudnia wzięło udział tysiąc osób ze wszystkich federalnych okręgów kraju.

Na matrioszkę (drewnianą lalkę, wewnątrz której znajdują się identyczne lalki coraz mniejszych rozmiarów) głosowało 12 procent respondentów, 8 procent opowiedziało się za niedźwiedziem. Jednak i tu zdania były podzielone, bo jedni uważali za symbol brunatnego niedźwiedzia, inni sądzili, że ważniejszy jest biały misiek, a jeszcze inni byli za Miszką - symbolem Olimpiady w 1980 roku. Z kolei 6 procent wybrało za symbol kraju ...wódkę.

Tylko 4 proc.badanych uważało, że symbolem Rosji powinna być flaga państwowa, po 3 procent - dwugłowy orzeł i broń (kałasznikow, czołgi, myśliwce). Walonki, brzozy, gaz, ropa naftowa, zima, śnieg, statek kosmiczny, sputnik, Plac Czerwony, Kreml, samowar - wszystkie zyskały po dwa procent zwolenników.

Wśród symboli wymieniano też bałałajkę, sierp i młot, czapkę-uszankę, bliny z kawiorem, trojkę, ikony Rublowa, piec, wianek z dmuchawców, barszcz i ...dziurawe drogi.