Łącznie - jak podała komenda policji w Muenster w Północnej Nadrenii-Westfalii - skontrolowano ponad 8,5 tys. osób, a w 79 pojazdach znaleziono narkotyki.

Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji powiedział PAP, że w operacji po stronie polskiej brało udział 135 policjantów z woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i Komendy Stołecznej Policji, a także 18 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, 48 funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej, 6 strażaków PSP i 3 przedstawicieli Służby Weterynaryjnej. Kontrolowali autostradę A-2, drogi krajowe nr 2, 92 oraz odcinki dróg krajowych nr 14 i 50.

"Wystawiono na nich w sumie 36 statycznych posterunków kontrolnych. Wspomagały je m.in. policyjne radiowozy z wideorejestratorami" - dodał Jakubowski.

Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz przeciwdziałanie przestępczości, w tym handlowi narkotykami, ludźmi i bronią. "Polscy policjanci zatrzymali m.in. pięciu kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu. Ujawnili poszukiwany samochód oraz znaleźli przy jednej z kontrolowanych osób narkotyki" - powiedział Jakubowski.

Na granicy niemiecko-holenderskiej zatrzymano m.in. 54-letniego Holendra pod zarzutem nielegalnego przewożenia przez granicę obywatelki Ukrainy. W samej Holandii aresztowano dwóch mężczyzn z Turcji, podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy.