Od piątku w warszawskim SARP-ie można oglądać wystawę mebli słynnej firmy Vitra. Prezentacja obejmie wyroby z aż 70 historii designu. Autorzy wystawy pokażą, jak łączyć klasyczne projekty ze współczesnym wzornictwem. Niektóre pokazywane meble będzie można kupić po zakończeniu ekspozycji.

Prezentowana na wystawie kolekcja Vitra at Home to zbiór mebli i akcesoriów dla domu, obejmująca wzory słynnych projektantów Jaspera Morrisona i braci Bouroullec, którzy tworząc nowe wzrory czerpali z klasycznych już projekty: Eamesów, George’a Nelsona, Vernera Pantona, Jeana Prouvé czy Isamu Noguchi.

"Na wystawie zaprezentujemy zaaranżowane "kąciki" przeróżnych mebli, różnych projektantów. Pokażemy, jak łączyć klasyczne projekty ze współczesnym wzornictwem reprezentowanym przez Maartena Van Severena, Jaspera Morrisona, Ronana i Erwana Bouroullec" - mówi Małgorzata Sobolewska, współorganizatorka wystawy.

Firma Vitra zasłynęła w latach sześćdziesiątych

Kolejne dekady to produkcja głównie mebli biurowych, które swoją formą odbiegały od większości ówczesnych, zachowawczych wzorów. "Koncepcja wystawy jest taka, żeby pokazać odwiedzającym jak łączyć stare projekty z nowymi, współczesnymi" – ocenia Sobolewska.

Katalog Vitra Home obejmuje ponad 70 lat historii projektowania (od fotela Cité Chair z 1930 r. Prouvé'a aż po najnowsze wyroby), różne kategorie cenowe (od taboretu Yanagi za 50 euro aż po wyroby luksusowe, jak fotel wypoczynkowy, kosztujące kilka tysięcy euro), różne metody produkcji (od wyrobów wykonanych ręcznie, jak fotel z podnóżkiem Eamesa z 1948 r. aż po produkty najnowszych technologii, jak wyplatane krzesło Sim), a także wszystkie kategorie materiałów (od drewna poprzez tekturę, stal, aluminium, aż po szeroki wachlarz tworzyw sztucznych).

Umiejętność łączenia

Katalog Vitra Home nie zawiera z góry określonych propozycji aranżacji powierzchni mieszkalnej. Jest repertuarem możliwości, z którego czerpać można tworząc osobiste kolaże, aranżując przestrzeń, budując i przebudowując swe otoczenie według zmieniających się potrzeb emocjonalnych i organizacyjnych. Kolaż to coś więcej niż zwykłe, powstające z czasem nagromadzenie przedmiotów i mebli, coś więcej niż patchwork. Jest to ustrukturyzowana aranżacja. Wielkie wzory z przeszłości i z dnia dzisiejszego tworzą ośrodki energetyczne tej struktury.

"Mamy nadzieję, że wystawa będzie inspiracją dla odwiedzających, aby aranżować wnętrza domowe tworząc własne "kolaże" - dobierając meble z różnych epok designu, tak aby tworzyć indywidualny styl, w którym czujemy się dobrze." – dodaje Sobolewska.

Wystawa jest czynna od 18 do 25 września 2009 w Pawilonie SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie

Dni powszednie w godz. 11 – 19; sobota, niedziela 11 - 16.

Aukcja niektórych prezentowanych na wystawie mebli odbędzie się w poniedziałek 21 września, początek o godzinie 18.

TS
Krzesło Vitra z 1999 r. / DGP