Australijczyk Stern Hu i trzech chińskich pracowników angielsko-australijskiej firmy podejrzani są o "wykorzystanie niewłaściwych środków dla dotarcia do sekretów handlowych" dotyczących chińskiego sektora metalurgicznego - podała Xinhua cytując prokuratorów z Szanghaju.

Stern Hu był od 5 czerwca przetrzymywany w Szanghaju z trzema chińskimi pracownikami przedsiębiorstwa. Zatrzymanym zarzucono szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych. Hu jest kierownikiem marketingu działu zajmującego się wydobyciem rudy żelaza.

Australia ostrzegła Chiny w połowie lipca, że uwięzienie pod zarzutem szpiegostwa przedstawiciela brytyjsko-australijskiego koncernu wydobywczego Rio Tinto może podważyć wiarygodność Pekinu w oczach zagranicznych partnerów biznesowych. Strona chińska nie przedstawiła żadnych dowodów wspierających oskarżenia - podkreślał wówczas szef australijskiej dyplomacji Stephen Smith.

Rio Tinto Group jest jedną z największych na świecie spółek wydobywczych. 5 czerwca przedsiębiorstwo odrzuciło ofertę chińskiego koncernu surowcowego Chinalco o wartości 19,5 mld dolarów i zamiast tego zdecydowało się na joint venture z BHP Billiton, największą na świecie spółką wydobywczą. Obecnie Rio Tinto i chińskie zakłady hutnicze negocjują ceny rudy, wydobywanej w Chinach.