Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór powiedział dziś, że resort nie zamierza składać do sądu wniosku o ustanowienie kuratorów w TVP i Polskim Radiu.

"MSP nie przygotowuje się do powołania kuratorów w TVP i PR. Rady Nadzorcze tych spółek funkcjonują" - powiedział PAP Wewiór.

W sobotę "Dziennik" napisał, że MSP przymierza się do złożenia wniosku do sądu o ustanowienie kuratorów w TVP i Polskim Radiu Mieliby zastąpić rady nadzorcze.

W ciągu najbliższych tygodni zakończą się kadencje rad w TVP i Polskim Radiu

W ciągu najbliższych tygodni zakończą się kadencje rad w TVP i Polskim Radiu. Nowe, powinna wybrać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ale z powodów sporów politycznych nie jest w stanie tego zrobić. Właścicielem spółek jest resort skarbu i to on może zwrócić się do sądu o wyznaczenie kuratorów, bowiem nie może skutecznie zarządzać firmą.

Gdyby sąd ustanowił kuratora w TVP, mógłby on np. sprzedać budynki telewizji, doprowadzić do jej likwidacji, ale nie będzie miał wpływu na decyzje programowe i personalne. Nie zastąpi też zarządów. Telewizją nadal kierowałby więc Piotr Farfał, a radiem prawdopodobnie Robert Fijas - napisał "Dziennik".