Wymóg rejestracji obowiązujący w Wielkiej Brytanii imigrantów z nowych krajów UE został wydłużony o dalsze dwa lata i pozostanie w mocy do 30 kwietnia 2011 roku - poinformował brytyjski resort spraw wewnętrznych.

Początkowo system rejestracji, tzw. WRS (Workers Registration Scheme), został wprowadzony na pięć lat po rozszerzeniu UE o osiem państw postkomunistycznych, w tym Polskę, 1 maja 2004 roku. Według pierwotnych założeń miał działać do 30 kwietnia br.

Imigranci zwykle nie przestrzegają ściśle wymagań zawartych w WRS, choć niedopełnienie wymogu rejestracji może mieć negatywny wpływ w przypadku ubiegania się o świadczenia socjalne i emerytalne.

Wobec obywateli Rumunii i Bułgarii WRS nie obowiązuje, ponieważ rynek pracy nie jest dla nich w pełni otwarty. Obowiązkowi rejestracji, kosztującej imigranta kilkadziesiąt funtów, nie podlegają też imigranci mający jednoosobowe firmy usługowe.

Największą grupą rejestrujących się są Polacy

Jako system mający zilustrować skalę imigracji do W. Brytanii z nowych krajów unijnych, WRS uważany jest za nieskuteczny. Opozycyjna Partia Konserwatywna, centrala związkowa TUC i największa organizacja polonijna Zjednoczenie Polskie uważają, że powinien zostać zniesiony dawno temu, ponieważ się nie sprawdził.

Z ostatnio opublikowanych danych brytyjskiego MSW wynika, iż w czwartym kwartale 2008 roku do pracy zarejestrowało się w W. Brytanii 29 tys. imigrantów z nowych krajów UE wobec 53 tys. w analogicznym kwartale 2007 r. Największą grupą rejestrujących się są Polacy.