Rząd chce powołać pełnomocnika do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Ma nim być szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk, wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Projekt ten dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL); obecnie znajduje się na etapie komisji prawniczej.

Zgodnie z projektem do zadań pełnomocnika ma należeć:
- analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań w zakresie szczepień ochronnych;
- przygotowanie rozwiązań prawno-organizacyjnych w celu wdrożenia narodowego programu szczepień przeciwko SARS-CoV-2;
- koordynacja planowania strategicznego oraz wdrażania narodowego program szczepień,
- przygotowanie propozycji nowych rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie programu szczepieńObsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika ma zapewnić Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dwa dni temu Dworczyk zaprezentował projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w roku 2021 r. W przyszłym tygodniu ma on zostać przyjęty przez Radę Ministrów.

Jeżeli szczepionka będzie dostępna, szczepienia mogą rozpocząć się już w styczniu. Sam proces jednak będzie procesem wielomiesięcznym.

W pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać pracownicy sektora ochrony zdrowia, następnie pracownicy domów pomocy społecznej i pensjonariusze, osoby powyżej 60. roku życia, policja i służby mundurowe. W dalszej kolejności: pracownicy personelu niemedycznego (nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, transportu publicznego), osoby z chorobami współistniejącymi. Na ostatnim etapie - wszyscy pozostali.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska ma za zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 mln dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów,.