Podczas ostatniej doby w Hiszpanii liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się o ponad 10,1 tys. - poinformował w czwartek resort zdrowia, przypominając, że od poniedziałku systematycznie rośnie dynamika zachorowań na Covid-19.

Ministerstwo zdrowia zaznaczyło, że od poniedziałku, kiedy służby medyczne potwierdziły 6,6 tys. nowych infekcji, każdego dnia stopniowo zwiększa się liczba wykrywanych zakażeń.

Z danych resortu wynika, że pomiędzy środą a czwartkiem przybyło ponad 10,1 tys. nowych pacjentów z Covid-19, a łączna liczba przypadków zachorowania przekracza już 1,67 mln.

W ciągu ostatnich 24 godzin osłabła nieco dynamika zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2. O ile pomiędzy wtorkiem a środą było ich 273, to już podczas kolejnej doby potwierdzono 254 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa. W całym kraju zmarło już ponad 46 tys. osób.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Fernando Simon powiedział, że zbyt szybkie luzowanie obostrzeń sanitarnych może doprowadzić do kolejnej fali infekcji. "Nie warto marnować wysiłku, jaki dotychczas wykonaliśmy" - dodał.

W czwartek resort zdrowia poinformował o przekazanych wspólnotom autonomicznym zaleceniom dotyczących walki z Covid-19 w okresie Bożego Narodzenia. Wśród nich jest m.in. ograniczenie liczby osób uczestniczących w spotkaniach świątecznych do 10 oraz skrócenie obowiązującej w nocy godziny policyjnej.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii wezwało też władze poszczególnych regionów do zwiększenia w okresie świątecznym liczby połączeń komunikacji miejskiej, a także do odstąpienia od organizacji masowych wydarzeń kulturalnych oraz imprez sportowych.

Marcin Zatyka (PAP)