W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 28 351 zakażeń koronawirusem - to też najwięcej od początku epidemii. Ankara po raz pierwszy od lipca w ogólną liczbę zakażeń SARS-CoV-2 włączyła przypadki bezobjawowe.

"Dane te dotyczą wszystkich osób objętych testami, niezależnie czy wystąpiły u nich objawy, czy nie" - podkreślił Koca.

Turecki rząd od lata podawał jedynie liczbę objawowych przypadków choroby; krytycy zarzucali mu, że całkowita liczba infekcji koronawirusowych w kraju jest o wiele wyższa od podawanej przez ministerstwo zdrowia.

Koca poinformował też, że Turcja podpisała z chińską firmą Sinovac Biotech kontrakt na zakup 50 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dodał, że władze w Ankarze o zakupie szczepionek rozmawiają też z innymi producentami.

"Ważne jest, abyśmy zaczęli stosować szczepionki, o których wiadomo, że są skuteczne i niezawodne. Myślę, że kalendarz szczepień mógłby rozpocząć się 11 grudnia" - powiedział turecki minister zdrowia.

Do tej pory w Turcji symptomy koronawirusa wystąpiły łącznie u 467 730 osób, 12 840 z nich zmarło. Minister Koca obiecał, że w najbliższych dniach poda też liczbę osób zakażonych, lecz bezobjawowych. (PAP)