Prezydent Andrzej Duda pogratulował zwyciężczyni wyborów prezydenckich w Mołdawii - Mai Sandu - udanej kampanii prezydenckiej. Polska jest zdeterminowana, aby wzmocnić polsko-mołdawskich relacje zarówno na poziomie bilateralnym, jak i europejskim - podkreślił.

"Gratuluję Mai Sandu udanej kampanii prezydenckiej. Polska jest zdeterminowana, aby wzmocnić polsko-mołdawskich relacji wysokiego szczebla zarówno na poziomie bilateralnym, jak i europejskim" - napisał w poniedziałek na Twitterze Duda.

Prozachodnia była premier Mołdawii Maia Sandu wygrała wybory prezydenckie w tym kraju z wynikiem 57,75 proc. głosów – ogłosiła w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu 100 proc. głosów. Sandu w niedzielnej II turze wyborów pokonała dotychczasowego prezydenta Igora Dodona. Sandu będzie pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 52,78 proc. Druga tura wyborów odbyła się w niedzielę 15 listopada. W pierwszej, dwa tygodnie wcześniej, Sandu zdobyła 36,1 proc. głosów, a Dodon – 32,6 proc.