W przeciwdziałaniu pandemii wojsko będzie nadal wspierać służby cywilne i samorządy; żołnierze będą zastępować cywilnych specjalistów medycznych w punktach pobierania wymazów – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

"Będziemy luzować wysokiej klasy specjalistów - ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy - i w to miejsce będą wchodzić żołnierze, w całym kraju tworząc punkty wymazowe" – powiedział wiceszef MON, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas wizyty w Dowództwie WOT w podwarszawskim Zegrzu.

Podkreślił, że wojsko od początku pandemii uczestniczy w działaniach przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-19. "To tysiące żołnierzy, którzy każdego dnia służą i pomagają obywatelom, cywilom" – powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że w działaniach tych biorą udział nie tylko WOT, ale także wojska operacyjne, żołnierze podlegli Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojskowa służba zdrowia, w tym 14 szpitali, wojskowe ośrodki medycyny prewencyjnej i sześć lotniczych zespołów ratowniczych wspierających Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Skurkiewicz zwrócił uwagę, że żołnierze udzielają także pomocy logistycznej, wspierają samorządy i domy pomocy społecznej, opiekują się też najstarszymi kombatantami. "Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy w dalszym ciągu to realizować" – zapewnił.