We wtorek po południu odbędzie się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją ws. omówienia sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL-Kukiz15 i Konfederacja.

Jak przekazała PAP wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat, która wraz z szefem klubu Krzysztofem Gawkowskim i senatorem Wojciechem Koniecznym będzie brała udział w spotkaniu z premierem, jej ugrupowanie przedstawi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet kilku projektów ustaw m.in. dające większe wsparcie dla finansowania szpitali i personelu medycznego, na świadczenie kryzysowe dla osób tracących pracę, pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w żółtych i czerwonych strefach, a także projekt wprowadzający obowiązek noszenia maseczek.

"Ustawa o maseczkach daje podstawy prawne dla rozporządzeń wydawanych przez rząd, które tej podstawy nie mają" - oceniła. "To jest dość prosta ustawa, która wprowadza możliwość wprowadzenia nakazu noszenia maseczek rozporządzeniem w przypadku stanu epidemii i która przewiduje zwykłe kary grzywny w przypadku niestosowania się do tych rozporządzeń" - dodała.

Reklama

Dyrektor ds. legislacji w klubie Lewicy Dariusz Standerski poinformował PAP, że projekt jeszcze we wtorek zostanie złożony w Sejmie.

W ocenie lekarza Zdzisława Wolskiego, który będzie posłem wnioskodawcą projektu, obecne podstawy prawne ws. noszenia maseczek "są bardzo wątpliwe". "Część ukaranych skutecznie się wybraniała z tego, odnosząc się do innych aktów prawnych, rozwiązań ustawowych, a nawet konstytucyjnych i kary były umarzane" - powiedział PAP.

"Nasza inicjatywa ma na celu, żeby wreszcie ubrać ludzi w maseczki skutecznie, czyli mając możliwości karania w sposób niebudzący wątpliwości" - mówił Wolski i zaznaczył, że obecne rozporządzenie okazało się aktem zbyt niskiego rzędu. "I dlatego chcemy to ustawą przenieść na wyższy poziom" - dodał.

Jak podkreślił, "lepszych metod niż dystans, dezynfekcja i maseczki nie ma" i wyraził nadzieję, że z projektu Lewicy skorzysta rząd i go przejmie.

Od soboty cała Polska znajduje się w strefie żółtej, co oznacza nakaz zasłaniania nosa i ust także na ulicy, a nie tylko - jak wcześniej - np. w komunikacji czy sklepach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek informację o 5068 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 63 chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce u 135 278 osób. Zmarło 3101 chorych. Wyzdrowiały 82 004 osoby. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski