Przyjęta w ministerstwie zdrowia strategia testowania pod kątem koronawirusa sprawdza się – ocenił w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Strategia zakłada m.in. testowanie głównie osób z objawami oraz możliwość zlecania badań przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Resort podał w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3003 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 107 tys. 319 osób, zmarło 2792 z nich.

"Mamy przekroczony pułap trzech tysięcy zakażeń odnotowanych ostatniej doby. Pozytywną informacją jest informacja o przeprowadzonej liczbie testów, (…) wykonano ich 44 tys. W historii badań (pod kątem koronawirusa-PAP) jeszcze nie mieliśmy takiego pułapu osiągniętego" – powiedział mediom rzecznik MZ.

"To świadczy o tym, że strategia testowania przyjęta w ministerstwie zdrowia, w nowej jesiennej strategii walki z COVID-19 się sprawdza. Z samej podstawowej opieki zdrowotnej mieliśmy wczoraj ponad 6 tys. skierowań na badania pod kątem obecności koronawirusa, poprzedniej doby ponad 8 tys. skierowań" – dodał.

Jak zaznaczył, ukierunkowanie na badania osób objawowych i zdecydowanie, że także lekarze POZ mogą kierować na badania przynosi efekty w postaci "dość dużej, rosnącej liczby badań".

Podkreślił, że oprócz "smutnej statystyki" trzech tysięcy nowych zakażań, w środę zaraportowano ponad tysiąc osób, które wyzdrowiały.

MZ podało w środę, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 4000 osób, u których potwierdzono zakażenie; 283 są pod respiratorem. Resort przekazał, że od początku epidemii wyzdrowiało 75 tys. 346 osób, u których potwierdzono zakażenie. Kwarantanną objętych jest 145 tys. 873 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 21 tys. 289. resort podał w środę, że ostatniej doby wykonano 44 tys. testów na wykrycie koronawirusa. Lekarze rodzinni ostatniej doby zlecili 6224 wymazy. Ogółem przebadano dotąd 3 533 697 próbek pobranych od 3 381 227 osób.

MZ zalecało, by badanie w kierunku SARS-CoV-2 lekarze POZ zlecali pacjentom, którzy mają cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19: gorączka, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku. W porozumieniu z lekarzami rodzinnymi zapisano, że lekarz może kierować na badanie w kierunki SARS-CoV-2 "zgodnie z aktualną wiedzą medyczną".