Wraz z nasileniem się przypadków zakażeń koronawirusem w Hiszpanii do wtorkowego popołudnia izolację społeczną ogłosiło 36 miast tego kraju. Najwięcej z nich znajduje się w środkowej części Hiszpanii.

We wtorek rano surowe restrykcje sanitarne weszły w życie w Palencii, Leon oraz San Andres del Rabanedo, miastach północnej Hiszpanii, gdzie od połowy września notowany jest systematyczny wzrost przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Podobnie jak w pozostałych 33 miastach, wyjście z domu musi tam być uzasadnione np. koniecznością udania się do pracy, szkoły, placówki służby zdrowia lub na zakupy.

Z szacunków władz 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii wynika, że wtorkowego popołudnia różne formy restrykcji epidemicznych obowiązują już na terenie prawie 600 gmin w całym kraju.

Reklama

Najwięcej miast objętych izolacją społeczną znajduje w aglomeracji madryckiej, w środkowej Hiszpanii. Surowe restrykcje w opuszczaniu domów, a także w przemieszczaniu się do innych części kraju obowiązują na terenie 10 miast wspólnoty autonomicznej Madrytu od piątkowego wieczora.

Wraz z nasileniem się kontroli policyjnych w aglomeracji Madrytu we wtorek rano panował tam chaos komunikacyjny oraz długie korki.

Hiszpania należy do najbardziej doświadczonych epidemią Covid-19 państw świata. Do poniedziałkowego wieczora zmarło tam w sumie 32 225 osób, a 813 412 zostało zainfekowanych.