Politycy Lewicy oraz środowiska LGBT protestowały pod hasłem "Żądamy edukacji. Nie indoktrynacji" pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie przeciwko propozycji postawienia na czele połączonego resortu edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego Przemysława Czarnka.

Chodzi o jego wypowiedzi na temat osób LGBT. "Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowiek, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją" - zacytowano wypowiedź Czarnka na stronie wydarzenia.

Przed siedzibą MEN w niedzielę po południu zebrało się kilkadziesiąt osób. Trzymały tęczowe flagi oraz banery partii Razem i stowarzyszenia Lambda. Organizatorami wydarzenia byli m.in.: działacze partii Razem, Partii Zieloni, Młoda Lewica, Parada Równości oraz stowarzyszenie "Tak Dla Uchodźców". Pikietujący skandowali "Czarnek precz" oraz trzymali banery z hasłami: "Szkoła dla wszystkich", "Ministrze zgłoś nieprzygotowanie", "Edukacja jest najważniejsza".

Obecni byli m.in.: posłanka Lewicy Joanna Senyszyn, działacze partii Razem, Michał Sz. ps. "Margot" i fizyczka Ewa Hołuszko.

"Szkoła powinna być zreformowana, ale nie w stylu PiS-owskim. Dzieci muszą być bezpieczne. Muszą być uczone tolerancji, tego, że kobiety i mężczyźni są sobie równi, a nie, że kobiety są stworzone do rodzenia dzieci. Możemy się spodziewać, że jako minister będzie dawał nagrody za homofobię. Pora skończyć z takimi ludźmi na wysokich stanowiskach!" - apelowała Senyszyn.

"Tekę ministra edukacji ma otrzymać człowiek, który do zbrodniczego reżimu porównuje środowiska LGBT. Nie ma wątpliwości, że taka osoba będzie dążyła do ideologicznej kontroli polskiej szkoły, ograniczała autonomię nauczycieli, piętnowała i cenzurowała wszystko, co nie wpisuje się w skrajnie konserwatywną wizję świata" - podkreśliła działaczka partii Razem Joanna Gierzyńska.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że resorty edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego zostaną połączone, a na czele nowego ministerstwa - po zaprzysiężeniu, które ma nastąpić w poniedziałek - stanie Przemysław Czarnek. (PAP)

Autorki: Alicja Skiba, Daria Kania