Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej otrzymał we wtorek tytuł Organizacji Pozarządowej roku 2019 przyznaną przez Radę Programową Forum Ekonomicznego Nagrodę wręczył w Karpaczu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, a odebrał ją harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.
PAP/EPA / Maciej Kulczyński

Nagroda została wręczona podczas specjalnej gali w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, gdzie w tym roku odbywa się Forum.

"Za misję twórczego i efektywnego łączenia tradycji z wyzwaniami współczesnego świata przez minione 30 lat wolnej Polski, Rada Programowa Forum Ekonomicznego w Krynicy przyznała tytuł organizacja pozarządowa roku 2019 Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej" - poinformował podczas laudacji Wojciech Wróblewski z Rady Programowej.

Reklama

W swojej laudacji wskazał, że wciąż wyzwaniem pozostaje "wychowanie młodych ludzi na aktywnych obywateli świadomych swoich praw i obowiązków, na patriotów potrafiących godzić miłość do ojczyzny z otwartością, szacunkiem dla innych ludzi i narodów, zdolnych do przedkładania dobra wspólnego nad swoje".

"Nowe czasy niosą nowe wyzwania i zagrożenia dla młodego pokolenia, różnego rodzaju uzależnienia, zagubienie w zalewie sprzecznych przekazów i pseudowartości, samotność w natłoku pozornych relacji cyfrowego świata. Dlatego harcerstwo, które daje młodemu człowiekowi moralną busolę i autentyczną wspólnotę przyjaźni przeżywanych w działaniu pracy i społecznej służbie na rzecz innych. Szczególnie dziś jest potrzebne tak młodemu pokoleniu, jak i polskiej szkole, która zajęta edukowaniem już dość dawno zagubiła wychowanie" - powiedział Wróblewski.

Harcmistrz Wiesław Turzański nie ukrywał, że nagroda to dla związku duża niespodzianka. "Myśmy przywykli do szarej służby, której uczył nas Stanisław Broniewski, Orsza i przede wszystkim chcemy działać" – mówił.

Deklarował też, że przed 30 lat, gdy podejmowano decyzję "tworzenia nowej organizacji, mieliśmy wiele wątpliwości". "Ten projekt, pomysł przywrócenia Rzeczpospolitej - nowej, wolnej prawdziwego harcerstwa chyba się powiódł, bo myśmy przez te 30 lat wychowali ponad 100 tys. młodych ludzi, z których spora część zasiada nie tylko w samorządach, ale też piastuje teki ministerialne, pełni służbę w służbach mundurowych, premierowskie również" – mówił harcmistrz.

Jak podkreślił, harcerstwo jest i będzie przydatne Rzeczpospolitej. "Myślę, że zawsze należy pamiętać, by je wspierać. Mądre wspieranie będzie przynosiło efekty” – wskazał Turzański.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest organizacją pożytku publicznego, która powstała w 1989 roku. Ideowo i programowo kontynuuje tradycje i myśl wychowawczą kilku pokoleń polskich harcerek i harcerzy.

Co roku w trakcie forum wręczana jest nagroda Forum Ekonomicznego kategorii Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.