69 652 nowe infekcje koronawirusem wykryto w Indiach w ciągu ostatniej doby, a 977 osób zmarło na Covid-19 - wynika z przedstawionych w czwartek danych ministerstwa zdrowia. To największy dotąd dzienny wzrost liczby przypadków zakażenia.

Dotychczasowy bilans pandemii w Indiach to 2,84 mln zakażonych osób, z czego 53 866 zmarło. Indie są za USA i Brazylią trzecim najciężej dotkniętym zarazą krajem na świecie pod względem liczby infekcji i czwartym - za Meksykiem - pod względem liczby zgonów. W Indiach przybywa obecnie najwięcej infekcji, a od tygodni trend jest stale rosnący.

Prawdziwy obraz sytuacji w Indiach może być jednak gorszy, ze względu na stosunkowo niską - choć rosnącą - liczbę wykonywanych testów oraz fakt, że wirus rozprzestrzenia się też na prowincji, gdzie dostęp do opieki medycznej jest trudniejszy.

Najwięcej nowych zakażeń (ponad 13 tys. w ciągu ostatniej doby) wykrywanych jest w stanie Maharasztra, którego stolicą jest Bombaj. Dotychczas stwierdzono tam ponad 628 tys. zakażeń. Jedynym niedotkniętym przez pandemię miejscem pozostają wyspy Lakszadiwy.