Urząd prezydenta Litwy utrzymuje stały kontakt z przebywającą na Litwie liderką białoruskiej opozycji i kandydatką w niedzielnych wyborach prezydenckich Swiatłaną Cichanouską - poinformował w wtorek Antanas Bubnelis, rzecznik prezydenta Gitanasa Nausedy.

„Urząd prezydenta jest w stałym kontakcie z przybyłą na Litwę Swiatłaną Cichanouską. Obecnie ona odpoczywa” - powiedział Bubnelis.

„Swiatłana Cichanouska jest bezpieczna na Litwie, ale zagrożenie istniało” – oświadczył szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius. MSZ Litwy poinformowało, że we wtorek po południu odbędzie się konferencja prasowa ministra Linkevicziusa na temat sytuacji na Białorusi.

Linkeviczius w rozmowie z litewskimi dziennikarzami potwierdził fakt przybycia na Litwę w nocy z poniedziałku na wtorek liderki białoruskiej opozycji Cichanouskiej.

„Potwierdzam to. To jest najważniejsza informacja. Dalsze szczegóły będą znane później” - cytuje ministra portal litewskiego nadawcy publicznego lrt.lt.

Minister poinformował też, że „noc była napięta”. „Istniało zagrożenie. Przez kilka godzin próbowałem bezskutecznie się z nią skontaktować. Zaczęły się poszukiwania. (...) Wiele osób w to się włączyło” - powiedział Linkeviczius.

MSZ poinformowało PAP, że we wtorek po południu odbędzie się konferencja prasowa ministra na temat sytuacji na Białorusi. Resort nie podaje jednak, czy w konferencji udział weźmie też Cichanouska.

Media informują, że po przebyciu na Litwę ze względu na zagrożenie koronawirusem, Cichanouską obowiązuje 14-dniowa samoizolacja. Nieoficjalne źródła sugerują, że jest obecnie pod ochroną litewskich służb specjalnych.

Litewskie media podają, że wybór Litwy na miejsce pobytu Cichanouskiej jest logiczny. Przypominają, że w Wilnie od lat koncentruje się życie białoruskiej opozycji. Litewska stolica znajduje się 183 km od Mińska.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)