Reporterzy Politico po rozmowach z ludźmi ze służb specjalnych stworzyli listę kataklizmów, które mogą dotknąć Stany Zjednoczone w bliskiej przyszłości
Amerykańskie służby i naukowcy od lat ostrzegali władze przed pandemią podobną do bieżącej. Raporty szczegółowo opisywały ewentualne gospodarcze konsekwencje potencjalnej sanitarnej katastrofy. W tym roku rząd USA spóźnił się z opublikowaniem dorocznego Worldwide Threat Assessment, czyli ogólnoświatowej oceny zagrożenia, przygotowywanej na podstawie pracy wywiadu.
Przesłuchania szefów różnych agencji zostały odwołane, bo ci bali się zeznawać publicznie, żeby nie rozzłościć prezydenta Donalda Trumpa. Dlatego portal Politico.com, powołując się na dostępne dane wywiadowcze i rozmowy z pracownikami służb i innymi specjalistami, sporządził listę innych kataklizmów, których scenariusze przewidywali eksperci i które mogą się ziścić w następnej kolejności. I tak powstała krajowa ocena zagrożenia porządkująca potencjalne katastrofy, do jakich może dojść w Ameryce w ciągu najbliższych 30–50 lat.
Pisarka i publicystka Michele Wucker podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2013 r. wprowadziła do debaty pojęcie „szary nosorożec”, które trzy lata później rozwinęła w książce. Szarżujące z daleka zwierzę jest niebezpieczne i widać to na pierwszy rzut oka, bez dodatkowych porad i analiz, a jednak biegnie z na tyle dużej odległości, że mało kto się nim przejmuje. Według Wucker frazeologizm oznacza zjawisko na pozór niewyobrażalne, znane tylko z filmów science fiction, które jednak jest możliwe, co więcej może się naprawdę wydarzyć. Lista Politico.com zawiera właśnie takie szare nosorożce.