W ciągu minionych 24 godzin wypisano ze szpitali 8378 osób i tym samym liczba ozdrowieńców wzrosła w Rosji do 497 446.

Najwięcej zakażeń wykryto w ciągu minionej doby w Moskwie - 678, na drugim miejscu jest Petersburg, gdzie przybyło ich 296.

W Moskwie od 24 czerwca liczba wykrywanych codziennie zakażeń nie przekracza tysiąca. Mer Siergiej Sobianin powiedział, że nie spodziewa się w najbliższym czasie drugiej fali epidemii. Władze rosyjskiej stolicy łagodzą kolejne ograniczenia: od poniedziałku, 13 lipca zniesiony zostaje wymóg nauki zdalnej w szkołach i uczelniach. Szkoły mają wrócić do pracy w zwykłym trybie 1 września.

Żadnych ograniczeń nie będzie już w sferze usług, chociaż obowiązuje przestrzeganie wymogów sanitarnych. Otwarte zostaną dyskoteki, przy czym do środka będzie mogło wejść znacznie mniej osób niż zwykle. Jednocześnie nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń masowych. Sobianin uzasadnił go tym, że nie można podczas tych zgromadzeń zapewnić przestrzegania odpowiednich odległości między ludźmi.

Rosja zacznie stopniowo łagodzić ograniczenia w międzynarodowym transporcie lotniczym od 15 lipca. Wicepremier Tatiana Golikowa powiedziała, że połączenia zostaną wznowione z krajami, w których liczba zachorowań na Covid-19 w ciągu dwóch tygodni nie przekracza 40 przypadków na 100 tysięcy ludności. Wznawianie rejsów będzie odbywać się przy tym na zasadzie wzajemności.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)