Baseny, ogrody zoologiczne, zamki i muzea wznowiły w poniedziałek działalność w większości Czech w zakresie sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Ograniczenia utrzymano w regionie Karwiny i Frydka-Mistka na Zaolziu, gdzie wykryto ogniska zachorowań na Covid-19.

Na terenie basenów i kąpielisk krytych i na świeżym powietrzu nie ma ograniczenia liczby odwiedzających. W tych obiektach, a także w muzeach, galeriach, zamkach, pałacach i innych zabytkach, nie ma odtąd obowiązku utrzymywania dystansu między gośćmi. Korzystna sytuacja epidemiczna pozwoliła też na uruchomienie targów branżowych i imprez sportowych z udziałem do 5 tys. osób. Warunkiem jest wydzielenie sektorów po tysiąc osób każdy; sektory muszą być oddalone od siebie o co najmniej o cztery metry, mieć osobne wejścia i wyjścia oraz zaplecze sanitarne lub gastronomiczne. W dalszym ciągu w Czechach obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych.

Złagodzone zasady nie obowiązują na Śląsku Cieszyńskim – w rejonie miast Karwina i Frydek-Mistek, gdzie w dalszym ciągu nie wolno odwiedzać szpitali i domów pomocy społecznej. Obowiązuje także nakaz zachowywanie odległości dwóch metrów między osobami np. w sklepach lub urzędach. Lokalne ogniska zakażeń koronawirusem utrzymują się w kopalni węgla kamiennego Darków. W Nydku w pobliżu Frydka-Mistka zachorowania stwierdzono u personelu i pensjonariuszy domu opieki społecznej. Nowe ognisko korona wirusa wykryto także kraju (województwie) libereckim, w zakładach Magna Exteriors, w których pracuje 1800 osób. Zachorowało 20 osób, a 80 jest na kwarantannie. Służby nakazały mierzenie temperatury przy wejściu do budynków firmy. Nie wyklucza się badań przesiewowych wśród pracowników i wszystkich mieszkańców hoteli robotniczych oraz stancji.

Kolejna fala luzowania ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią ma nastąpić 1 lipca. Z wyjątkiem obszarów stanowiących lokalne ogniska koronawirusa nie będzie konieczne noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych i w środkach komunikacji. Zaczną działać lokale nocne.

W niedzielę w całych Czechach przybyło 50 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku pandemii w tym kraju zakaziło się blisko 10,5 tys. osób. Zanotowano 336 zgonów.