W Indiach w niedzielę zgłoszono 9971 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i jest to kolejny dobowy rekord w sytuacji, gdy w poniedziałek mają zostać ponownie otwarte centra handlowe, hotele i miejsca kultu religijnego po 10 tygodniach blokady w związku z epidemią Covid-19.
Reklama

Od wybuchu epidemii w Indiach potwierdzono 246 628 przypadków infekcji, w tym 6929 zgonów.

Tym sposobem Indie wyprzedziły Hiszpanię w niechlubnych statystykach dotyczących koronawirusa, stając się piątym krajem na świecie najbardziej dotkniętym pandemią po USA, Brazylii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Aglomeracje, które najbardziej ucierpiały wskutek epidemii, to stołeczne Delhi, centrum handlowe Indii i stolica stanu Maharasztra - Bombaj oraz Ahmedabad - największe miasto Gudźaratu, drugiego po Maharasztrze najbardziej uprzemysłowionego stanu w kraju. W sześciu z 28 stanów stwierdzono 73 proc. wszystkich przypadków zakażenia Sars-CoV-2.

Indie już częściowo przywróciły usługi kolejowe i krajowe połączenia lotnicze oraz pozwoliły na ponowne otwarcie sklepów i uruchomienie produkcji. Firmy zajmujące się handlem w internecie zaczęły dostarczać towary, w tym te nie największej potrzeby, do miejsc poza strefami, gdzie obowiązują ograniczenia.