Od 30 maja nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli zachowamy dystans społeczny. 6 czerwca zostaną zniesione kolejne obostrzenia, m.in. dotyczące wesel i instytucji kultury.

Nakaz noszenia maseczek zniesiony od 30 maja, ale będą wyjątki

Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. "Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek" - poinformował w środę Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył, "zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe".

Premier dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Zgromadzenia - tak, ale pod pewnymi warunkami

- Przywracamy wolność zgromadzeń do 150 osób. Obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa oraz utrzymanie dystansu 2 metrów - mówił Morawiecki.

Zgromadzenia do 150 osób będą dozwolone od 30 maja. Nie oznacza to jednak, że można gromadzić się w dowolnym miejscu. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać, a ostateczną decyzję podejmie samorząd.

- Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane - wyjaśnił istotę tego przepisu szef rządu.

Bez limitu w sklepach, możliwe wesela

Również od 30 maja w sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Nadal będzie obowiązek noszenia maseczek. To samo dotyczy gastronomii - maseczkę trzeba będzie nosić w drodze do stołu lub do toalety.

- Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki i i dystans dwumetrowy od innego wiernego - powiedział Morawiecki.

Organizacja wesel i uroczystości rodzinnych będzie możliwa od 6 czerwca, z zachowaniem limitu 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek. Konieczne będzie jednak zachowanie obowiązujących wytycznych sanitarnych.

Znoszenie obostrzeń. Teatry - tak, dyskoteki - nie

Teatry, kina, filharmonie, audytoria w domach kultury i cyrki będą otwarte od 6 czerwca. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński uściślił, że otwarcie instytucji kultury to prawo, nie obowiązek. Pojemność widowni nie będzie mogła przekroczyć 50 proc., publiczność będzie musiała nosić maseczki. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Baseny, siłownie, kluby fitness - te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte z zachowaniem środków sanitarnych od 6 czerwca. Dotyczy to też saun, solariów, salonów masażu i tatuażu, parków rozrywki i sal zabaw. Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby.

Hotele otwarte w pełni

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą podawać posiłki na salach. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Hotele muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Zawody sportowe

Premier poinformował, że trwają także prace nad protokołem umożliwiającym obecność kibiców na stadionie. "Pracujemy nad odpowiednim protokołem, który by umożliwił jakąś obecność, niepełną. Pamiętamy, że na meczach jedna osoba w bardzo szybki sposób jest wstanie przetransmitować tę chorobę na wiele osób i potem z powrotem liczba zakażonych wzrasta" - podkreślił premier.

Dodał jednocześnie, że w tym temacie "będziemy też mieli dobre wiadomości dla kibiców". "Ale nad tym protokołem pracujemy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej" - zaznaczył Morawiecki.

Transport lotniczy

Trwają także rozmowy dotyczące tego, jak będzie uruchamiany transport lotniczy. Na razie wiadomo, że 15 czerwca ruszą loty krajowe. Spekuluje się, że międzynarodowe będą możliwe po 1 lipca, ale będą dotyczyły tylko krajów, których sytuacja epidemiczna jest nie gorsza niż w Polsce.
Według informacji portalu Fly4free na telekonferencji z przedstawicielami lotnisk szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział, że chodzi o 10 państw: Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Słowację, Słowenię, Węgry, Bułgaria, Rumunię i Chorwację. Na liście nie ma Grecji, która mocno zabiega o przywracanie lotów i zapowiedziała, że od 1 lipca nie będzie wymagać kwarantanny. Na razie nie polecimy też do Europy Zachodniej. Więcej o tym przeczytasz tutaj >>>>

Zakażonych wciąż przybywa

Wczorajsze dane pokazują, że nadal najwięcej nowych zakażeń przybywa na Śląsku. Wczoraj ministerstwo zdrowia poinformowało o 445 nowych zakażeniach. 187 z nich wykryto właśnie w województwie śląskim. Tymczasem w województwie pomorskim przybyły dwie chore osoby, a w lubuskim - trzy. Z kolei w środę rano MZ poinformowało o 229 kolejnych zachorowaniach, dane nie obejmują jeszcze wszystkich województw.

Dokładną mapę zakażeń zobaczysz tu >>>>;

Na oficjalnej stronie rządu czytamy, że decyzja o znoszeniu obostrzeń jest podejmowana na podstawie:

- przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
- wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
- realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.