Reklama

Jak poinformował portal Independent Online, do zdarzenia doszło w czwartek rano podczas posiedzenia komisji programowej Zgromadzenia Narodowego, której przewodniczyła Modise. Łączących się na platformie Zoom parlamentarzystów przywitały pornograficzne obrazki i rasistowskie wyzwiska skierowane do szefowej parlamentu.

Zszokowana Modise wezwała techników, aby rozwiązali problem. Jak podaje agencja AP, posiedzenie zostało wznowione pod innym adresem. Przewodnicząca stwierdziła, że już wcześniej ostrzegała przed użyciem aplikacji Zoom do organizowania wirtualnych spotkań deputowanych. Według AP do podobnego incydentu doszło w RPA przynajmniej raz wcześniej.

Modise padła ofiarą tzw. zoombombingu, czyli niepożądanego zakłócenia telekonferencji przez intruzów. To jeden z kilku problemów dotyczących bezpieczeństwa, jakie trapią Zooma, odkąd aplikacja zdobyła światową popularność za sprawą pandemii koronawirusa.

W kwietniu w obliczu problemów dotyczących bezpieczeństwa aplikacji z jej korzystania zrezygnował m.in. niemiecki MSZ. Mimo to program nadal używany jest przez rządy niektórych państw, a także przez wiele szkół, również w Polsce. (PAP)