W więzieniach federalnych USA 71 proc. przebadanych pod kątem koronawirusa osób jest zakażonych Covid-19 - poinformowała w czwartek służba więzienna. Dziennik "Wall Street Journal" ostrzega, że epidemia może być w więzieniach bardziej rozpowszechniona niż przypuszczano.

W USA przebadano około 2,7 tys. osadzonych w więzieniach federalnych. Dotychczas zmarło 31 chorych na Covid-19, blisko 130 wymaga hospitalizacji. Zakażone koronawirusem są też 343 osoby pracujące w federalnych zakładach karnych.

Dane te sugerują, że "za kratami epidemia może być rozpowszechniona bardziej niż uważało się wcześniej" - pisze w czwartek "WSJ". Zauważa, że przebywając na małej przestrzeni więźniowie mogą "nieświadomie zakażać siebie nawzajem wirusem".

Więzienia federalne to jedynie mały wycinek amerykańskiego systemu penitencjarnego. W USA za kratami karę odbywa ponad 2 mln osób, kraj ten ma najwyższy wskaźnik inkarceracji na świecie. Na 100 tys. osób przypada tu ponad 700 więźniów.

Pandemia stanowi szczególne wyzwanie dla służb więziennych. Z uwagi na małe cele w więzieniach trudno jest o utrzymywanie dystansowania, a wirus może łatwo się przenosić. Osadzeni często korzystają z tych samych stołówek czy łazienek.

By przeciwdziałać transmisji wirusa, amerykańskie władze więziennie starają się ograniczyć ruch osadzonych. Zwiększana jest liczba łóżek, osoby chore na Covid-19 są izolowane.

Szczególnie niepokojąca sytuacja ma miejsce w zakładzie karnym Marion w stanie Ohio, gdzie wykryto blisko 2 tys. przypadków koronawirusa - ma go około 80 proc. osadzonych. Od wybuchu epidemii na Covid-19 zmarło tu pięciu więźniów i jeden strażnik. 95 proc. zakażonych w Marion przechodzi chorobę bezobjawowo.

Portal NBC News pisze, że w Marion między więźniami nie jest zachowywany wymagany dystans. Brakuje też środków ochronnych dla pracowników, w tym mydła. Zdarza się, że chorzy nie są izolowani.

"Problemy takie jak w Marion można znaleźć w więzieniach całym kraju" - ostrzega Amerykański Związek Swobód Obywatelskich (American Civil Liberties Union).