Ministrowie finansów krajów G7, którzy odbyli w czwartek kolejną telekonferencję, omawiali strategie ożywienia gospodarki po zniesieniu restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa - podało ministerstwo finansów USA.

Rzecznik resortu powiedział, że tematem konsultacji ministrów było też znaczenie inwestycji bezpośrednich oraz mechanizmy nadzorowania inwestycji, które pozwalają na identyfikowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Nie podano żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących konferencji - podkreśla Reuters.

USA, które sprawują w tym roku przewodnictwo w grupie, reprezentował minister finansów Steven Mnuchin.

Poprzednie konsultacje ministrów krajów G7 przynosiły równie ogólnikowe komunikaty.

Ministrowie finansów G7 zadeklarowali poprzednio, że gotowi są sięgnąć po "wszystkie stosowne narzędzia polityczne" oraz, gdy będzie to wskazane, środki "fiskalne i budżetowe", by osiągnąć mimo epidemii "silny i trwały wzrost gospodarczy".

Wcześniej w czwartek szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde powiedziała, że jej instytucja spodziewa się, że PKB strefy euro skurczy się w tym roku od 5 do 15 proc.

Po ekonomicznej zapaści "przyjdzie ożywienie", jeżeli restrykcje nałożone na gospodarkę będą stopniowo znoszone, ale "tempo ożywienia i jego zakres są bardzo niepewne" - oznajmiła Lagarde podczas wirtualnej konferencji prasowej. (PAP)

fit/ mal/