Słowenia przygotowuje się do stopniowego przywrócenia od 11 maja transportu publicznego - poinformował w czwartek rzecznik prasowy rządu Jelko Kacin. Transport ten zawieszono prawie dwa miesiące temu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Reklama

W Słowenii potwierdzono do tej pory 1429 przypadków koronawirusa; na Covid-19 zmarło 1429 osób.

Ministerstwo edukacji poinformowało w czwartek, że choć szkoły maja zostać otwarte 18 maja, większość uczniów szkół podstawowych i średnich wróci do nich dopiero na rozpoczęcie nowego roku szkolnego we wrześniu.

"Jedynie uczniowie pierwszych trzech klas szkół podstawowych i uczniowie ostatnich klas szkół średnich mają wrócić 18 maja" - powiedziała rzeczniczka ministerstwa Natasa Gerkes. Dodała, że uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej mają wrócić na zajęcia pod koniec maja lub w czerwcu. Reszta uczniów do końca roku szkolnego pod koniec czerwca będzie kontynuowała naukę przez internet.

W czwartek rząd zniósł też wprowadzony pod koniec marca zakaz podróżowania ludzi poza miejsce swego zamieszkania.

W połowie marca zamknięto w Słowenii wszystkie szkoły, bary, restauracje, hotele i sklepy, poza spożywczymi i aptekami.

W poniedziałek otwarte mają zostać zakłady fryzjerskie, bary i restauracje na wolnym powietrzu, księgarnie i muzea. Obywatele będą musieli jednak nosić maseczki w miejscach publicznych i nie będą moli zbierać się tam w grupy.