Na swym środowym posiedzeniu rząd Szwajcarii postanowił odwołać z dniem 11 maja część restrykcji służących zahamowaniu szerzenia się kornawirusa, co pozwoli między innymi na normalne funkcjonowanie handlu i gastronomii - informuje rządowy komunikat.

Według niego, w poniedziałek 11 maja będzie można ponownie otworzyć sklepy, restauracje, targowiska, muzea i biblioteki.

Jednocześnie w szkołach niższego szczebla, w których nauka jest obowiązkowa, wznowi się nauczanie z obecnością uczniów, a transport publiczny zacznie znów funkcjonować według normalnych rozkładów jazdy. Przestanie także obowiązywać zakaz treningów w sporcie amatorskim i wyczynowym z zastrzeżeniem, że trenujący muszą unikać kontaktu fizycznego.

Nadal jednak pozostaną w mocy zasady prewencji, takie jak zachowywanie odstępu i korzystanie z higienicznych środków ochronnych. Ponadto od 11 maja we wszystkich kantonach wznowi się rekonstruowanie łańcucha zakażeń dla każdej wykrytej nowej infekcji.

Jak zaznacza komunikat, tempo szerzenia się koronawirusa w Szwajcarii jest coraz mniejsze, gdyż dzięki włączeniu się społeczeństwa w działania na rzecz ograniczenia pandemii dowiodły one swej skuteczności. Dlatego złagodzenie restrykcji będzie miało większy zasięg niż zapowiedziano to anonsując je 16 kwietnia. Nie wchodziło wtedy w grę otwarcie muzeów, bibliotek i zakładów gastronomicznych.

27 maja rząd zadecyduje, czego dotyczyć będzie zaplanowane na 8 czerwca zniesienie kolejnych restrykcji. Przewiduje się, że odwołane zostaną wtedy zakazy odnoszące się do zgromadzeń publicznych z udziałem ponad 5 osób, nauczania z obecnością słuchaczy w gimnazjach i na wyższych uczelniach, korzystania z placówek kulturalnych, obiektów sportowych i kolejek górskich oraz udziału w nabożeństwach.

Ponadto w programie obrad rządu znajdzie się kwestia anulowania wprowadzonej na mocy ustawy o epidemiach sytuacji nadzwyczajnej.