Przedstawiciele chadecji i socjaldemokratów, ugrupowań tworzących koalicję rządzącą w RFN, porozumieli się w sprawie uruchomienia dodatkowych środków, które mają łagodzić skutki pandemii. Wartość nowego pakietu pomocowego wynosi “powyżej 10 mld euro” - powiedział współprzewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Norbert Walter-Borjans podczas konferencji prasowej w nocy ze środy na czwartek.

Koalicjanci zgodzili się na podwyższenie środków wypłacanych z budżetu państwa pracownikom objętym programem pracy skróconej. Dotychczas obowiązywała stawka 60 proc. wynagrodzenia dla pracowników firm, które z powodu wyjątkowych okoliczności musiały czasowo ograniczyć lub zupełnie wstrzymać działalność.

Rząd zdecydował, że pracownik korzystający z programu dłużej niż cztery miesiące będzie otrzymywał 70 proc., a jeśli posiada dzieci - 77 proc. standardowego wynagrodzenia netto. Od siódmego miesiąca stawka wzrośnie do 80 proc. lub 87 proc. dla osób z dziećmi. Przepisy mają obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.

Koalicjanci zgodzili się także na środki, które pomogą w czasie kryzysu branży gastronomicznej. Stawka VAT na usługi gastronomiczne w okresie 1 lipca 2020 – 30 czerwca 2021 r. zostanie obniżona do 7 proc.

Kolejną częścią nowego pakietu jest 500 mln euro, które ma zostać przeznaczone na dotacje w wysokości 150 euro na sprzęt komputerowy dla potrzebujących uczniów. Ma to pomóc w organizacji nauczania zdalnego.