W komunikacie wskazano, że podczas ostatnich 24 godzin wyhamowała dynamika zgonów wśród chorych na Covid-19. Służby sanitarne Portugalii przypomniały, że od ponad tygodnia dobowe wzrosty wynosiły od 27 do 32 przypadków śmierci wskutek infekcji koronawirusem.

Resort zdrowia szacuje, że ponad 85 proc. wśród 735 ofiar śmiertelnych Covid-19 stanowią osoby powyżej 70. roku życia.

Według poniedziałkowego oświadczenia DGS w dalszym ciągu w Portugalii utrzymuje się stosunkowo wysoki wzrost nowych przypadków infekcji. Od niedzieli do poniedziałku zanotowano 657 przypadków infekcji. Dobę wcześniej było ich 512.

“W sumie do poniedziałku w całym kraju zanotowaliśmy 20 863 przypadki zakażenia koronawirusem” - poinformowała DGS.

Z danych służb sanitarnych wynika, że najbardziej doświadczona epidemią jest północna część kraju, gdzie do poniedziałkowego popołudnia zmarły 424 osoby, a 12 543 zostały zakażone.

W poniedziałek rano premier Antonio Costa po spotkaniu z przewodniczącym portugalskiego episkopatu kard. Manuelem Clemente ogłosił, że z uwagi na wciąż wysokie zagrożenie nasileniem epidemii w Portugalii utrzymany zostanie zakaz organizacji nabożeństw z masowym udziałem wiernych. Zaznaczył, że dotyczy on nie tylko większości katolików zamieszkujących ten kraj, ale też wyznawców innych religii.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)