Dane adresowe ok. 300 osób z powiatu gnieźnieńskiego, poddanych kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, zostały opublikowane w internecie. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura.

O wycieku danych poinformowały w niedzielę lokalne media. Jak podał portal gniezno.naszemiasto.pl, kilkustronicowa lista zawierająca ponad 300 adresów z terenu miasta, a także z gmin powiatu gnieźnieńskiego „krąży” w internecie od soboty.

„Wczoraj otrzymałam informację telefoniczną od mieszkanki powiatu gnieźnieńskiego, która poinformowała nas, że w internecie krąży lista z adresami osób będących na kwarantannie. Poprosiłam o przesłanie tej listy na nasz adres mailowy, w celu jej weryfikacji” – podkreśliła cytowana przez portal dyrektor gnieźnieńskiego sanepidu Anna Stejakowska. Jak podkreśliła, po analizie danych okazało się, że lista jest zgodna ze stanem faktycznym.

Reklama

Portal gniezno24.com podał z kolei, że po opublikowaniu listy z redakcją skontaktowała się jedna z osób objętych kwarantanną. „Nie ukrywa, iż ta sytuacja niepokoi ją tym bardziej, że w mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje o różnych negatywnych zachowaniach społeczeństwa względem nie tylko osób zakażonych i przebywających w domach, ale także właśnie objętych kwarantanną, czy nawet personelu medycznego, pracującego z chorymi w szpitalach” - podano.

Podkreślono, że "spis ten jest jak najbardziej aktualny, sporządzony w ciągu ostatniego tygodnia". "Trudnym jest jednak ustalenie źródła wycieku z uwagi na ograniczoną pulę danych prezentowaną na listach. Według naszych nieoficjalnych informacji, spis ten musiał +opuścić+ jedną z instytucji działających na terenie Gniezna" - czytamy.

O sprawie została powiadomiona policja i prokuratura, które wyjaśniają sprawę. Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział PAP w niedzielę, że „na opublikowanej liście nie ma nazwisk, natomiast znajdują się adresy wielu osób”. „Zajmujemy się ustaleniem skąd, jaką drogą i jak w ogóle doszło do skopiowania i przekazania tych danych osobom nieuprawnionym” – dodał Borowiak.

W Wielkopolsce, według ostatnich danych, odnotowano do tej pory 978 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 50 osób zmarło, a 63 osoby wyzdrowiały.

W skali całego województwa objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 1755 osób, zaś poddanych izolacji lub kwarantannie jest 13 708 osób. Hospitalizowanych jest ogółem 170 osób.