Według analiz, których średni błąd w ostatnich dniach wynosił ok. 2%, już w Święta łączna liczba zakażeń COVID-19 w Polsce osiągnie 7 tys. Prognozy są publikowane codziennie od połowy marca przez StatSoft Polska - specjalistów od analizy danych, we współpracy z prof. Andrzejem Sokołowskim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który przez wiele lat zajmował się analizą danych medycznych.

Specjaliści prognozują dane w oparciu o dwa modele analityczne. Do tej pory skuteczność obu tych modeli była bardzo wysoka, co pozwoliło prognozować z dużą dokładnością liczbę zakażeń w najbliższych dniach. Modele wskazują, że łączna liczba zakażonych w Wielkanoc (niedzielę) wyniesie pomiędzy 6940 a 7044 osób. Analizy są przygotowywane z 5-dniowym wyprzedzeniem (pod koniec każdego dnia). Aktualne prognozy są dostępne TUTAJ.

Na czym polega prognozowanie? Ekspert mówi - #zostanwdomu ma sens

Przy pewnych założeniach można zbudować model matematyczny epidemii. Takim modelem jest np. tzw. model SIR. W uproszczeniu - liczba zakażonych zależy głównie od liczby narażonych oraz od tego, ilu zdrowych zaraża jeden nosiciel. Jednym z założeń modelu jest dokładne wymieszanie populacji, które polega na tym, że każdy typ osobnika ma jednakowe prawdopodobieństwo spotkania osobnika innego typu.

„Jeżeli pozostajemy w domu, to po pierwsze +odejmujemy siebie+ ze zbioru narażonych, a po drugie zmniejszamy niemal do zera prawdopodobieństwo spotkania nosiciela. Z drugiej strony - taki nosiciel ma mniejsze szanse przekazania wirusa, czyli zmniejsza się podstawowy parametr modelu SIR - tłumaczy prof. Andrzej Sokołowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - W aktualnej sytuacji najlepiej zrobimy, kiedy zostaniemy w domu i nie będziemy kontaktować się z innymi. Mówiąc językiem statystycznym, w ten sposób +psujemy+ parametry modelu rozwoju epidemii”.

StatSoft Polska to lider w zakresie analizy danych z 25-letnim doświadczeniem. Świadczy usługi w zakresie zastosowań statystyki, data mining, big data, budowy modeli predykcyjnych i ich wdrażania. www.statsoft.pl

Źródło informacji: StatSoft Polska