Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania konfliktu w Donbasie uzgodniła w środę listy przetrzymywanych osób, które będą objęte wymianą między stroną rządową a prorosyjskimi separatystami - przekazało biuro prezydenta Ukrainy. Wymiana odbędzie się przed 19 kwietnia.

"Podczas wideokonferencji trójstronnej grupy kontaktowej osiągnięto istotne uzgodnienia dotyczące list w celu wzajemnego uwolnienia przetrzymywanych osób oraz daty - nie później niż Wielkanoc", którą prawosławni obchodzą 19 kwietnia - poinformowano w przesłanym mediom komunikacie. Nie ujawniono, ile osób znalazło się na uzgodnionych listach.

Poprzednia wymiana więźniów między Kijowem a separatystami miała miejsce w grudniu 2019 r.

Na początku ubiegłego miesiąca przedstawiciele ukraińskich władz zapowiadali, że wymiana możliwa będzie jeszcze w marcu.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską.