Umowa na 635 samochodów ciężarowo-osobowych została podpisana; pierwsze pojazdy, które zastąpią używane przez wojsko Honkery, mają zostać dostarczone w tym roku – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Wartość umowy brutto to ponad 121 mln zł.

"Koniec ery Honkera, początek ery +Mustanga+ w Wojsku Polskim. Umowa na dostawę 635 (150 sztuk w prawie opcji) Nissanów Navara podpisana! Pierwsze samochody trafią do żołnierzy jeszcze w tym roku" – napisał minister obrony na Twitterze.

Jak poinformował rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia ppłk Marek Chmiel, zakupione pojazdy to samochody Nissan Navara w wersji Double Cab 190 KM MT Acenta; wartość kontraktu neto wynosi blisko 98,6 mln zł, a brutto 121.252.545,15 zł

Kontrakt na dostawę samochodów ciężarowo–osobowych ogólnego przeznaczenia w latach 2020-2022 zawarła we wtorek 2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie z konsorcjum firm Glomex MS Polska Sp. z o. o. oraz Glomex MS s.r.o.

Reklama

W bieżącym roku ma zostać dostarczonych 210 samochodów (w tym 160 sztuk to zamówienie gwarantowane i 50 sztuk jako zamówienie opcjonalne); kolejnych 210 pojazdów (również 160 w ramach zamówienia gwarantowanego i 50 w opcji) ma zostać dostarczonych w 2021 r. Na 2022 r. przewidziano dostawę 215 sztuk (165 egzemplarzy to zamówienie gwarantowane i 50 w opcji).

Zamówione pojazdy to samochody z nadwoziem typu pick-up z możliwością zabudowy. Chmiel podkreślił, że zwycięska oferta spełniła oczekiwania zamawiającego pod względem ceny i wyposażenia dodatkowego, na które złożyły się dwuletnia gwarancja, dodatkowa moc silnika (w przypadku wybranych pojazdów 30 kW) oraz wymagania konstrukcyjne – uchylne boki w zabudowie typu hard top, stalowa lub aluminiowa osłona pod silnikiem i opony z wkładkami run flat umożliwiającymi kontynuację jazdy po uszkodzeniu ogumienia.

Przy wyborze 60 proc. zwycięskiej ofercie przyznano za cenę, a po 8 proc. za dodatkową gwarancję, moc silnika i opcjonalne wymagania konstrukcyjne.

Na początku marca MON informowało, że w postępowaniu na "małego Mustanga" - 485 samochodów z opcją na 150 kolejnych - wpłynęły trzy oferty spełniające kryteria cenowe. Wymogi dotyczyły możliwości przewozu co najmniej pięciu osób (czterech plus kierowca), masy pojazdu i mocy silnika. Przetarg na nowe samochody terenowe był rozpisywany kilkakrotnie; trzy razy – w latach 2015, 2017 i 2018 - postępowania zakończyły się niepowodzeniem.

W ostatnim postępowaniu oferta konsorcjum spółek Glomex w Polsce i Czechach uzyskała 100 punktów, a konkurujące z nią firm - DEMARKO ze Świętochłowic 91,89, a STEELER Marcin Piasecki z Sokółki 95,27 punktów. Żadnej oferty w ostatnim przetargu nie odrzucono.