Na koronawirusa nie ma leku ani szczepionki, tym co możemy robić jest izolowanie się i przestrzeganie ograniczeń – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Bądźmy rozsądni – apelował.

Najczęstsze kontakty z ludźmi wiążą się m.in. ze sklepami, urzędami czy parkami. Stąd - jak wyjaśniał - zdecydowano się na ograniczenia m.in. obostrzenie dot. trzech osób przypadających na jedną kasę w sklepie czy dwóch na pocztowe okienko.

Stąd też, jak wyliczał, zawieszenie rehabilitacji, która nie jest bezpośrednio niezbędna do zdrowia. "Chcemy ograniczać kontakt, również ten kontakt ze światem medycznym. Dlatego są m.in. teleporady" – wyliczał minister.

Reklama

Wskazał, że niestety młodzież się spotyka, gromadzi. "Stąd ograniczenie, że osoby do 18. roku życia mogą wychodzić tylko z rodzicem; stąd też zamknięcie parków, plaż, deptaków" – mówił.

Minister podkreślał, że nie ma szczepionki ani leku na koronawirusa, a tym co możemy robić, jest izolowanie się; a w przypadku konieczności kontaktów zastosowanie rygorów sanitarnych.

"Bądźmy rozsądni i najbliższe dwa tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szanse uratować życie innych" – zaapelował.