Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w poniedziałek cztery rezolucje, po raz pierwszy w historii w drodze głosowania przez e-mail. Powodem jest epidemia koronawirusa, która w miejscu siedziby ONZ, Nowym Jorku, zbiera obecnie wielkie żniwo.

Jak donosi agencja AP, w głosowaniu korespondencyjnym przedstawiciele 15 państw członkowskich Rady podjęli decyzję w czterech sprawach. Pierwsza to przedłużenie obecności "błękitnych hełmów" w Darfurze w Sudanie, gdzie doszło do masowych zbrodni przeciwko ludności niearabskiej. Rozpoczęta w 2007 misja pokojowa UNAMID była dotąd jedną z najkosztowniejszych operacji ONZ. Jej mandat został przedłużony do końca maja. Do tego czasu Rada Bezpieczeństwa ma opracować plan wycofania żołnierzy.

Przedłużony o rok został także mandat misji obserwatorów monitorujących przestrzeganie sankcji przeciwko Korei Północnej oraz misji politycznej w Somalii. Na wniosek Chin przegłosowano też rezolucję wyrażającą "poważne zaniepokojenie" oraz potępienie w związku z aktami przemocy zagrażającymi życiu uczestników misji pokojowych ONZ w wielu krajach.