Nowa uchwała rządu w Mińsku wprowadza obowiązek 14-dniowej izolacji dla osób, które przybywają na Białoruś z krajów, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19.

„W szczególności postanawia się, że osoby, które przybyły na Białoruś z krajów, gdzie są rejestrowane przypadki infekcji Covid-19, w ciągu 14 dni od dnia przybycia powinny znajdować się w samoizolacji w warunkach domowych” – poinformowała w komunikacie służba prasowa rady ministrów Białorusi.

Przed upłynięciem terminu kwarantanny osoby, o których mowa, nie mogą ponownie przekroczyć granicy państwa.

Odpowiednią uchwałę (nr 171) przyjęto 25 marca. Obowiązuje ona od momentu oficjalnej publikacji.

Obowiązek samoizolacji nie dotyczy dyplomatów i członków ich rodzin, przedstawicieli delegacji oficjalnych, kierowców przewożących tranzytem ładunki, członków załóg samolotów, statków i pociągów, a także obcokrajowców powracających tranzytem przez Białoruś do swojego miejsca zamieszkania.

Na granicy podróżni będą otrzymywać specjalne ankiety, które po wypełnieniu zostaną przekazane do ministerstwa zdrowia. Kierowcy samochodów, którymi przewożone są przez terytorium Białorusi ładunki, mogą poruszać się tylko po wskazanych drogach, zatrzymywać się na wyznaczonych i specjalnie przygotowanych postojach i stacjach benzynowych. Mają oni obowiązek przejazdu przez Białoruś jak najkrótszą drogą i opuszczenia państwa najpóźniej na następny dzień po wjeździe do niego.

Na Białorusi potwierdzono dotąd 86 przypadków zakażenia koronawirusem. Władze tego kraju, w odróżnieniu od sąsiadów, nie podjęły decyzji o zamknięciu granic.