Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował we wtorek o śmierci drugiego w kraju pacjenta zakażonego koronawirusem. 45-letni mężczyzna był chory na raka i koronawirus pogorszył jego stan – napisał Vojtiech na Twitterze.

Zmarły trafił do szpitala w Hawierzowie na Zaolziu w minioną środę. Był leczony na oddziale zakaźnym przeznaczonym dla pacjentów z Covid-19. „Zakażenie koronawirusem niestety przyspieszyło jego śmierć” – powiedziała rzeczniczka szpitala Irma Kaniova.

O pierwszej ofierze śmiertelnej epidemii czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę. W szpitalu w Pradze zmarł 95-letni mężczyzna. Do wtorku rano w Czechach wykryto 1287 przypadków. U większości choroba ma łagodny przebieg i osoby te leczą się w domach. Hospitalizowanych jest 10-11 proc., jedna piąta z nich wymaga leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej – podał we wtorek Instytut Informacji i Statystyki Medycznych.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że do Czech dotarł ze Stanów Zjednoczonych eksperymentalny lek Remdesivir. Środek zaczęto podawać choremu w stanie krytycznym, podłączonego do aparatury podtrzymującej życie. Pracująca nad lekiem firma Gilead poinformowała w niedzielę, że w związku z ogromnym zapotrzebowaniem wstrzymuje wydawanie pozwoleń na eksperymentalne leczenie. Wyjątkiem mają być kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 18 lat.