W Mołdawii zdiagnozowano 80 przypadków zakażenia SARS-CoV-19 - poinformowała w niedzielę mołdawska minister zdrowia Viorica Dumbraveanu. Dotychczas jedna zainfekowana osoba zmarła, a dwie uznano za wyleczone. Kraj zamieszkuje ok. 3,5 mln ludzi.

W sobotę wieczorem mołdawska minister zdrowia ogłosiła, że pierwsza osoba, u której w tym kraju 7 marca potwierdzono zakażenie, wyzdrowiała. Minister przekazała, że kobieta została poddana dwa razy testowi na koronawirusa i za każdym razem wynik był negatywny.

W związku z koronawirusem w kraju we wtorek ogłoszono stan wyjątkowy do 15 maja. Zamknięte są granice lądowe i przestrzeń powietrzna. Nie działają szkoły, przedszkola, centra handlowe, zakłady żywienia zbiorowego. Odwołano masowe imprezy.

Niedzielne nabożeństwa mają się odbywać na świeżym powietrzu, przed budynkami świątyń, z zachowaniem odpowiedniej odległości między zebranymi - ogłosił w sobotę mołdawski premier Ion Chicu.

Minister zdrowia w niedzielę zaznaczyła, że w kraju ukarano 24 osoby za złamanie zasad samoizolacji, agresję wobec lekarzy i podanie nieprawdziwych danych w ankietach przeprowadzanych w związku z koronawirusem - pisze portal NewsMaker.

Serwis informuje również, powołując się na media naddniestrzańskie, że w sobotę zdiagnozowano dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w separatystycznej republice Naddniestrza. Zakażeni to 60-letnia kobieta i 37-letni mężczyzna.