Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaapelował w sobotę do wiernych o pozostanie w domach i skorzystanie z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Zachęcił jednocześnie do korzystania z transmisji uroczystości w telewizji czy internecie.

„Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19” – napisał w opublikowanym w sobotę dekrecie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W dokumencie sporządzonym po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce duchowny zaapelował o pozostanie w domach i skorzystanie z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Jędraszewski zachęcił do korzystania z transmisji uroczystości w telewizji, radiu i internecie oraz do „przyjmowania Komunii świętej duchowej”.

„Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku” – ocenił metropolita.

Jeśli to konieczne – dodał arcybiskup - niech w mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.

Metropolita zwrócił się do księży, aby świątynie pozostały otwarte i aby istniała możliwość indywidualnej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.

Zgodnie z postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia ministra zdrowia z 13 marca, na mszy świętej, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła łącznie nie może przebywać więcej niż 50 osób. „Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Natomiast księży proboszczów i rektorów kościołów usilnie proszę o egzekwowanie tego postanowienia” – napisał metropolita krakowski.

Zachęcił wszystkich do szczególnej i odważnej opieki nad chorymi oraz do modlitwy w intencji chorych i tych, którzy niosą im pomoc.

Dekret obowiązuje do 29 marca.

Wcześniej archidiecezja odwołała katechezy dla narzeczonych oraz konsultacje w poradniach rodzinnych, zawiesiła bierzmowania i rekolekcje dla młodych. Zaapelowała też o szczególną solidarność z osobami starszymi, samotnymi i potrzebującymi.

W Krakowie jak dotąd potwierdzono jeden przypadek zachorowania na koronawirusa. Ponad 60-letni chory, który był wcześniej w północnych Włoszech, przebywa w Szpitala im. Stefana Żeromskiego; jego stan jest ciężki, ale stabilny. Według ostatnich danych w całej Małopolsce 23 osoby są hospitalizowane, 94 osoby przebywają na kwarantannie domowej, a 153 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym.

W całej Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem zwiększyła się do 84; dwie osoby zmarły. 12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu, zaś 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. (PAP)

autor: Beata Kołodziej