Rząd Szwajcarii przeznaczy 10 mld franków na natychmiastowe łagodzenie wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę - poinformowano w piątek. Wprowadzone zostaną kontrole na granicach, a szkoły będą zamknięte do 4 kwietnia.

Zakazano także organizacji wydarzeń z udziałem ponad 100 osób i nałożono ograniczenia na bary i restauracje, by nie przyjmowały więcej niż 50 osób.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Szwajcarii wynosi ponad 1100, a w ciągu ostatniej doby zanotowano wzrost zakażeń o 267.

Prezydent Szwajcarii Simonetta Sommaruga opisała sytuację jako trudną, która wymaga natychmiastowego podjęcia drastycznych środków. Powiedziała również, że celem tych decyzji jest ochrona zdrowia obywateli i wspieranie przedsiębiorstw.

„Mamy środki i możliwości radzenia sobie z tą sytuacją medycznie i finansowo” - zapewniła Sommaruga na konferencji prasowej w Bernie. „Te środki mają sens tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy ich przestrzegać, co spowolni rozprzestrzenianie się choroby” - dodała.

Rząd poinformował, że podjęte decyzje wejdą w życie natychmiast, a większość z nich będzie obowiązywać co najmniej do 30 kwietnia. Celem jest ochrona osób starszych i chorych, które są szczególnie zagrożone w związku z epidemią.